İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üsküdar Kitap Fuarı

5. Üsküdar Kitap Fuarı,  Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı.
Üsküdar Kitap Fuarı

Üsküdar Belediyesince bu yıl beşincisi düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı’nın Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezindeki açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın Prof. Dr. İbrahim Kalın,  fuarın hayırlı, bereketli ve feyizli olması temennisinde bulundu.  Gelenek kelimesinin kökeninden bahseden Kalın, “Eklene eklene gelenek haline gelen bir süreçtir bu. Tekrarı olmazsa bir şey eklenmezse, sadece bir hadise oluyor. Bizim geleneğimizde de bu tür faaliyetlerin artık daha kapsamlı, düzenli, içerikli yapılıyor olması, Türkiye’nin geldiği noktayı da gösteren önemli bir işaret.” şeklinde konuştu.

Fuarlar Çok Kıymetli Birer Ortam

“Şerefü’l mekân bi’l mekin” sözünü hatırlatarak, o mekâna şeref verenin orada bulunan kişi olduğunu dile getiren Kalın, kendisine onur konuğu unvanı verilmesinden dolayı memnuniyet ve onur duyduğunu ifade etti. Kalın, kitap fuarlarının okuyucuyla yazarları bir araya getiren çok kıymetli bir ortam olduğunu belirterek, “Türkler okumaz, diye bir şehir efsanesi var. Nereden çıktı, nereden geliyor bilmiyorum ama biz buna inanıyorsak, kendimize haksızlık ediyoruz demektir.” dedi.

Türkiye’de kitap basıldığını ve okunduğunu ifade eden Kalın, şöyle devam etti: “Belki istediğimiz kalitede, sayıda değil ama oraya doğru da hamdolsun hızla ilerliyoruz. Özellikle son 15-16 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği hedef doğrultusunda da kitaba erişim, kitabın basılması, her yaştan toplumun her kesimine ulaştırılması konusunda hakikaten çok önemli mesafeler alındı. Zaten devletin yapabileceği de budur. Bu tür alanlarda imkân sağlamaktır, alan açmaktır, yolu göstermektir. Ondan sonra buradan yürüyecek olan kültürü, sanatı, medeniyeti inşa edip taşıyacak olanlar, kültür insanıdır, akademisyenlerdir, sanatkârlardır, okuyuculardır, yani hepimizizdir. Hamdolsun artık bu manada imkânlarımız giderek artıyor.”

AK Parti Eskişehir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, Türkiye’nin son 15 yıldır özellikle kültür alanında bir sesiz devrim yaşadığını, bunda yerel belediyelerin büyük bir payı olduğunu ifade etti. Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ise her yıl Türkiye’nin çeşitli noktalarında kitap fuarlarının düzenlendiğini belirterek, İstanbul’un en kapsamlı kitap fuarını düzenlemiş olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Gençlerin Kitapla Buluşma İmkânı

Bu yıl beşincisini düzenledikleri fuarın, her yıl artarak devam eden bir ilgiyle karşılaştığını dile getiren Türkmen, şöyle konuştu: “Gençleri kitapla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizde entelektüel birikim aratarak devam etmektedir. Gençlerimizin kitaba olan ilgisi bizleri mutlu etmektedir. Gençleri ve çocukları, kitapla buluşturma adına son yıllarda birtakım girişimlerde bulunduk. İlçemizde üç kütüphane açtık. Kitap KDV’siyle ilgili yeni düzenlemeler de yapıldı. Fuarda 100’ün üzerinde yayınevi var. 250’ye yakın yazarımız, dokuz gün boyunca imza günleri ve söyleşilerde kitapseverlerle buluşacak.”

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın Prof. Dr. İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Vedat Demiröz, AK Parti Eskişehir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, fuarın onur yazarı Sayın Beşir Ayvazoğlu, Millî Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı, sanatçı Sayın Yavuz Bingöl,  İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz,  Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ve yazarlar, fuarın açılış kurdelesini kesti.

Hilmi Türkmen, İbrahim Kalın, Nabi Avcı ve Beşir Ayvazoğlu’na birer hediye takdim etti. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan 5. Üsküdar Kitap Fuarı, 17 Şubat’a kadar devam edecek.

11-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-201911-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.