İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üniversite Açısından 2023 Eğitim Vizyonu

Maltepe Üniversitesi tarafından düzenlenen toplantıda, üniversitelerin eğitime 2023 Vizyonuyla sunabilecekleri katkılar masaya yatırıldı.
Üniversite Açısından 2023 Eğitim Vizyonu

Maltepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Üniversite Açısından 2023 Eğitim Vizyonu toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya Maltepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Şahin Karasar, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Betül Çotuksöken, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Niyazi Karasar, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Maltepe İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Faik Kaptan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sayın Ebru Arpacı katıldı.

Önemli Bir Belge

Toplantının açılışında konuşan Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, “Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2023 Eğitim Vizyonunu açıkladı. Belgesi yayınlandı. Bundan sonra biz de, özellikle eğitim komisyonumuz, eğitim fakültemiz, rektör yardımcım Prof. Dr. Betül Çotuksöken liderliğinde, bu işe nasıl katkı verebiliriz noktasında kafa yormaya başladık. Bu maratonun ilk aşaması olarak da bugünkü toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bir konuşmasında altını çizdiği bir husus var. Milli eğitim sistemimizin kalbi selim, aklıselim, zevkiselim bireyler yetiştirmesi gerektiğinin altını çizmişti. Yani değerlerden sanata kadar her alanda hem zevk sahibi, hem sağduyu sahibi, hem de bilgili bireylerin yetişmesi için ümit ediyorum ki 2023 Eğitim Vizyonu başarıya ulaşır.” diye konuştu.

Kurumsal İş Birlikleri ve Üniversite Liderliği

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ise şunları söyledi: “Eğitim vizyon belgemiz gerçekten yol gösterici, yol haritası oluşturan önemli bir belge. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yol verildi, yön verildi. Orada da aklıselim, kalbi selim, ruhu selim, zevki selim bir kuşak yetiştirme hedefi çok önemliydi. İşte bunların hepsi, sadece tek boyutlu, okul odaklı yürütülebilecek bir çalışma değil. Bu yönüyle ben birlikte bu inancı pekiştirmenin, üniversitelerimizin özellikle bu konuda katalizör görevi görmesinin, liderlik yapmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

2023 Vizyonunda kurumsal iş birliklerini çok önemsediklerimi belirten Yazıcı, “Bu çocuklar hepimizin çocukları, İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Maltepe Üniversitesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Betül Çotuksöken bir sunum yaptı. Son 5 yıldır rektör ile birlikte okullarla çok sıkı bir iş birliği içinde olduklarını belirten Çotuksöken, “Biz zaten üniversite olarak yakın ve uzak çevremizdeki okullarla çok sıkı temas halindeyiz. Vizyon belgesi bizim işlerimizi birazcık daha hızlandırdı ve proje halinde sürecek en az on atölye açmayı düşünüyoruz. Ölçme ve değerlendirme, rehberlik çalışmaları, tasarım ve beceri atölyelerinin açılması için destek vermeye çalışacağız.” dedi.

Önemli Bir Başlangıç

Çotuksöken,2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin üniversiteler için önemli bir belge olduğunu belirterek, “2023 Eğitim Vizyon Belgesi, son derece önemli bir belge. Bu belgede eğitimimizin nasıl bir felsefi temele, nasıl bir düşünsel temele dayalı olması gerektiği üzerinde belirlemeler yapıldı. Üniversite öncesindeki eğitim basamakları, okul öncesinden başlamak üzere ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerini de dâhil etmek üzere bir yandan hayatın bütünlüğü, bir yandan da bilginin bilme edimlerinin faaliyetlerinin bütünlüğü şeklinde ortaya konuldu. Belgenin temeli bütün bunlara yer verilmiş olduğu için son derece önemli ve değerli.”  diye konuştu.

Konferansın üniversitelerin 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ni nasıl değerlendirebilecekleri, buradan kendilerine düşen payı nasıl karşılayabileceklerini ve nasıl bir sorumluluk içerisinde olmaları gerektiği konusunda bilgi vermek için gerçekleştirildiğini söyleyen Çotuksöken, “Bugün burada yapmış olduğumuz çalışma aslında başlangıç çalışması. Üniversitemizin eğitim komisyonuyla birlikte açılış konferansı yaparak bu çalışmayı başlatma kararı aldık. Bundan sonra da eğitim vizyonunun çeşitli konularını, gençlerimizle, öğretmenlerimizle ilgili olarak zaman içerisinde çeşitli çalıştaylarla ele alıp değerlendireceğiz. Bu bir başlangıç, sonrasında da ‘Eğitim Vizyon Belgesi’ içerisindeki gündem maddelerini en iyi şekilde ortaya koymaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı

Üniversitesi Açısından 2023 Eğitim Vizyonu açılış konferansında açılış konuşmalarının ardından, oturum konuşmalarına geçildi.  Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken’in moderatörlüğünde, Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Prof. Dr. Niyazi Karasar ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı’nın 2023 Eğitim Vizyonu ve üniversiteye bakan yönü hakkındaki sunumları gerçekleştirildi. Sunumlar boyunca katılımcıların da görüş ve önerileri de alınarak sürece katkı konması amaçlandı.

05-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-2019

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.