İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİ ORTAK DERS KİTAPLARI ÇALIŞTAYI

Türk Devletleri Teşkilatı zirvelerinde alınan kararlar kapsamında Uluslararası Türk Akademisi tarafından hazırlanan "Ortak Türk Tarihi, Türk Dünyası Coğrafyası ve Ortak Türk Edebiyatı" dersleri öğretim programları ve taslak ders kitaplarının nihai değerlendirilmesinin yapılması amacıyla İstanbul'da geniş katılımlı bir çalıştay düzenlendi.
ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİ ORTAK DERS KİTAPLARI ÇALIŞTAYI

Türkiye' nin ev sahipliğinde üç gün süren çalıştaya Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Petek Aşkar, İl Millî Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan alan uzmanları ve eğitim bakanlıkları temsilcilerinin yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Baghdad Amreyev, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Sayın Darhan Kıdıralı katıldı.

Bakan Yardımcısımız Sayın Aşkar çalıştay açılışında yaptığı konuşmada "Bizleri bir araya getiren sadece dilimiz, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz değil aynı zamanda müreffeh bir geleceği hep birlikte inşa etme arzu ve irademizdir."dedi.

Aşkar, "Ortak Türk Tarihi" dersinin 2018-2019 öğretim yılından itibaren 8. sınıflarda seçmeli ders olarak İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi'ne eklendiğini bu dersi 2018-2019 eğitim öğretim yılında yaklaşık 30 bin, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yaklaşık 38 bin, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yaklaşık 48 bin, 2021-2022 yılında ise yaklaşık 49 bin öğrencinin seçtiğini söyledi. Aşkar, söz konusu dersin önümüzdeki öğretim yılından itibaren ise lise seviyesinde okutulması yönünde karar alındığını belirtti.  Ayrıca "Ortak Türk Tarihi" dersi ile birlikte "Türk Dünyası Coğrafyası" ve "Ortak Türk Edebiyatı" derslerinin de ortaöğretim kurumlarında uygulanan haftalık ders çizelgelerine eklendiğini ve bu derslerin 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren 9, 10 ve 11. sınıflarda seçmeli ders olarak düzenlenmesi kararının alındığını ifade etti.

Bakan Yardımcımız Aşkar, gerçekleştirilen bu çalıştay sonucunda alınacak kararların Türk dünyası gençliğinin dünyanın her yerinde bilgili, üreten, paylaşan, katılımcı, öz kimliğini bilen, kültür değerlerine saygılı ve tarihine bağlı insanlar olarak yetişmelerine önemli katkılarda bulunacağını vurguladı. Aşkar, "Ülkemiz bilgi ve deneyimlerini dost ve kardeş Türk Cumhuriyetleri ile paylaşmaya her zaman hazır ve isteklidir." dedi.

Çalıştay sonucunda Türk Akademisi koordinasyonunda üye ülkelerin katkıları ile hazırlanan "Ortak Türk Tarihi, Türk Dünyası Coğrafyası ve Ortak Türk Edebiyatı" dersleri öğretim programları ve taslak ders kitaplarının 2022-2023 Eğitim Öğretim yılından itibaren üye ülkelerin ortaöğretim kurumlarında seçmeli ders olarak okutulması amaçlanıyor.

 18-05-202218-05-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.