İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI FİZİK OLİMPİYATI

İstanbul'dan 4 öğrencimizin yer aldığı 5 kişilik Fizik Olimpiyatı Takımımız, 51. Uluslararası Fizik Olimpiyatında büyük bir başarı elde etti.
ULUSLARARASI FİZİK OLİMPİYATI

Ülkemizin gençlerinin yeni bilim dallarına yönelebilmesi ve uzmanlaşabilmesi açısından büyük önem taşıyan TÜBİTAK 2202 Bilim Olimpiyatları kapsamında öğrencilerimiz çeşitli eğitimler alıyor, ulusal ve uluslararası olimpiyatlara katılabiliyor. Programın amacı, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamak.

Avrupa Fizik Olimpiyatı, her yıl başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından lise öğrencilerinin katılımıyla düzenleniyor.  Avrupa Fizik Olimpiyatı 17-25 Temmuz 2021 tarihlerinde Litvanya merkezli olarak çevrim içi düzenlendi. 

Türkiye'yi temsil eden öğrenciler, TÜBİTAK Olimpiyat Takımı eğitmenleriyle olimpiyat finallerine hazırlandı. Ülkemizi başarıyla temsil eden Fizik Olimpiyatı Milli Takımız 5 kişilik ekipten oluştu. Öğrencilerimizin üçü İstanbul Şehir Olimpiyatları Takımımızdan olmak üzere dört öğrencimizin İstanbul'dan katıldığı  yarışma, deneysel ve teorik sınavlar olmak üzere iki tur şeklinde yapıldı. Ülkemizi temsil etmek üzere seçilerek yetiştirilen Fizik Olimpiyat Takımımız 76 ülkeden 384 öğrencinin katıldığı 51. Uluslararası Fizik Olimpiyatı'nda 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. 

51. Uluslararası Fizik Olimpiyatı'nda bizlere gurur yaşatan Fizik Olimpiyatı Takımımıza teşekkür borçlu olduğumuzu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Türkiye'nin millî teknoloji hamlesi başta olmak üzere bilimsel ve teknolojik tabanlı çalışmalarındaki büyük potansiyelini genç bilim insanlarıyla hayata geçirme fırsatı yakalayacağını kaydetti.

Başarılarıyla ülkemize ödüller kazandıran, bizlere bu gurur yaşatan 5 kişilik ekipte yer alan Bayram Alp Şahin, Emir Akdağ ve Yaman Bora Otuzbir gümüş madalyaya, Alper Tezcan ve Eser İlke Genç bronz madalyaya sahip oldu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.