İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Bilim, Teknoloji ve Mühendislik Yarışması

Öğrencimiz Endonezya'da düzenlenen Uluslararası Bilim, Teknoloji ve Mühendislik Yarışmasında altın madalya kazandı.
Uluslararası Bilim, Teknoloji ve Mühendislik Yarışması

Avcılar'da öğrenimini gören lise öğrencimiz İpek Bengüsu Gülper, Endonezya'da düzenlenen uluslararası bilim yarışmasında mühendislik ve bilim alanındaki iki ayrı projeyle altın madalyaya layık görüldü.

Bandung kentinde, Brezilya, Filipinler, Pakistan, Güney Afrika ve Malezya gibi 14 ülkeden 180 projenin yer aldığı Uluslararası Bilim, Teknoloji ve Mühendislik Yarışması (ISTEC) düzenlendi.

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden iki lise öğrencisinin, mühendislik alanında medikal mühendislik, bilim alanında da biyoloji kategorilerindeki çalışmaları yarışma heyetinin beğenesini kazandı.

11. sınıf öğrencisi İpek Bengisu Gülper, yatalak hastaların ağrı ve yaralarını iyileştirici nano kumaş projesiyle altın madalyaya layık görüldü. Öğrencimiz "Projem, yatalak hastalar için ağaç kabuğu özütlerinden yararlanarak onların hem acısını dindirecek hem de yaralarını iyileştirecek medikal tasarım ürünü hazırlamaktı. Projemde ülkemizde ve dünyada en çok bulunan meşe ve söğüt ağacından yararlanmak istedim." ifadelerini kullandı.

Öğrencimizi tebrik eden Avcılar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Barış Yıldız öğrencimiz İpek Bengisu Gülper'den çalışması hakkında bilgi aldı ve hediye takdim etti. 

Çalışmalarına önce sargı beziyle başladığını belirten öğrencimiz "Daha sonra yatalak hastaların yanı sıra kimyasal ilaçlardan korkan ve organik çözüm arayan insanları da hesaba katarak çalışmamı genişlettim. Mikroenkapsülasyon (sıvı veya gaz taneciklerinin kaplanarak korunması) yönteminden de faydalanarak kumaş ve yara bandı üzerindeki çalışmalarımla ağrı kesici ve yaraları iyileştirecek bir ürün elde ettim." diye konuştu.

Öğrencimiz ayrıca altın madalyanın yanı sıra yurt dışında başka yarışmalara ön elemesiz katılma hakkı sağlayan ve yarışmada sadece iki proje için verilen IYSA Özel Ödülü'nü de kazandı. Projesinin farklı alanlarda da kullanılabileceğine dikkati çeken öğrencimiz "Projem, askerlerimizin kıyafetlerine enjekte edilerek ya da yine aynı yöntemle olası durumlara karşı yardımcı olarak da kullanılabilir. Projemi, kanser hastalarının ağrılarına yönelik farklı ağaç kabuğu özütlerini kullanarak da geliştirmek istiyorum." dedi.

25-02-202025-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.