İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal ve Uluslararası Ölçekte Eğitimde Ölçme Değerlendirme

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstanbul Aydın Üniversitesi arasında ölçme değerlendirme kapsamında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
Ulusal ve Uluslararası Ölçekte Eğitimde Ölçme Değerlendirme

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstanbul Aydın Üniversitesi arasında "Ulusal ve Uluslararası Ölçekte Eğitimde Ölçme Değerlendirme Faaliyetlerinin Uygulanması ve Geliştirilmesi Kapsamında İş Birliği Protokolü" imzalandı. 

2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki protokol, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yadigâr İzmirli tarafından imzalandı. İmza töreninde İstanbul Aydın Üniversitesi Ölçme Değerlendirme Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Nükhet Çıkrıkçı ile İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Göller de yer aldılar.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde imzalanan protokol kapsamında, ölçme değerlendirme alanında planlı çalışmalar yürütülmesi, öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek tüm eğitim hizmetlerinin niteliğinin geliştirilmesi, eğitim programlarının geliştirilmesi ve öğretmen yeterliliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleri ile artırılması alanlarında iş birliği yapılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Ölçme Değerlendirme Süreçleri

Protokol hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Bakanlığımızın ölçme değerlendirme süreçlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi bakımından da önemli hedefler koyan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Aydın Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi bünyesinde ölçme değerlendirme süreçleri üzerine çok kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini belirten Yazıcı, özellikle ölçme değerlendirme ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası uygulamalar başta olmak üzere Aydın Üniversitesi ile ölçme değerlendirmenin her alanında iş birliği yapmak istediklerini belirtti. Yazıcı, dünyada yaşanan dönüşüm sürecinden dolayı ölçme değerlendirmeyi diğer öğretim süreçlerinin tüm bileşenleri ile birlikte ele almaya gayret ettiklerini kaydetti.

Protokol ile yürütülmesi planlanan ulusal ve uluslararası ölçekte nitelikli ölçme değerlendirme faaliyetlerinin uygulanması ve geliştirilmesi kapsamında, ilgili araştırmaların analizi, istatistiki verilerin değerlendirilmesi ve bu alanda ilgili okul başarı/başarısızlık nedenleri üzerinde akademik çalışmalar yapılması ve bu çalışmalardan yola çıkarak alanda yeni yaklaşımların ortaya konulması amaçlanıyor.

Protokol kapsamında ayrıca eğitim öğretimin niteliğini geliştirmeye dönük, uygun olan branş ve alanlarda zümre danışmanı olarak görev yapan öğretim üyesi veya öğretim görevlilerinin, İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi çalışmalarına katılmalarının sağlanması hedefleniyor.

Eğitimin Niteliğinin Artırılması

Protokol, eğitimin niteliğinin artırılması amaçlı olarak, öğretmenlere ölçme değerlendirme çalışmalarında sunulacak hizmet içi eğitimlerle mesleki gelişimlerini desteklemeyi ve proje yürütme kurulunca belirlenen alanlarda, eğitim, öğretim ve protokol kapsamına giren diğer çalışma alanlarında araştırmalar yapılmasını öngörüyor. PISA, TIMSS, ABİDE ve İl İzleme araştırmalarında elde edilen verilerin ve diğer çalışmaların sonuçlarının, kitap, makale, dergi ve bülten gibi yayınlara dönüştürülmesi planlanıyor.

Ölçme ve değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesini hedefleyen protokol kapsamında ayrıca TÜBİTAK, İstanbul Kalkınma Ajansı gibi kurumlarla ulusal düzeyde; AB Destek ve Hibe Programları gibi uluslararası düzeyde proje çalışmalarının yapılması, üniversite bünyesinde yürütülmekte olan yüksek lisans ve doktora tezleri ile araştırma çalışmalarında elde edilecek sonuçların ilgililerle paylaşılması hedefleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Ölçme Değerlendirme Merkezi bünyesinde çalışan personelin eğitiminde iş birliği, üniversite öğretim elemanlarının İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalara katılımı, üniversite öğretim elemanlarının İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından yürütülen çalışmalara eğitici, danışman ve uzman olarak destek verilmesi gibi konularda da iş birliği amaçlanıyor.

06-11-202006-11-202006-11-202006-11-202006-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.