İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları

Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde yapıldı.
Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstanbul Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları, 18-20 Haziran 2019 tarihleri arasında, Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı resmî/özel ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Matematik alanında iki aşamalı sınava giren öğrencilerden dereceye girenlere madalya ve hediyeleri Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut Ak, AUZEF dekanı Sayın Prof. Dr. Levent Şahin, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ve Fatih İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Elif Sarıkaya tarafından takdim edildi.

Temel Bilimler 

Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları, Türk Millî Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda temel eğitim ve ortaöğretim öğrencilerinin matematik başta olmak üzere fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar disiplinlerini kapsayan temel bilimlere ilgisini artırmayı amaçlıyor. Türkiye genelinde düzenlenen bilim olimpiyatları ile özellikle temel bilimlerde yetenekli öğrencilerin keşfedilerek onların fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar disiplinlerine yönlendirilmesi de hedefleniyor.

Yarışmanın Aşamaları ve Etkinlikler

Proje kapsamında ülkemizin 21 farklı şehrinden 834 öğrenci ortaokul ve lise matematik branşlarında sınava girmek için başvuruda bulundular. İstanbul dışından başvuru yapan 150 öğrenci ve danışman öğretmenleri müdürlüğümüze bağlı Cağalaoğlu Anadolu Lisesi Pansiyonunda misafir edildiler. 17 Haziran 2019 Pazartesi günü il dışından gelen katılımcılar için düzenlenen akşam yemeği ile başlayan program, ertesi gün Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi'nde gerçekleştirilen birinci aşama sınavı ile devam etti. İlk sınavın ardından, öğrencilerin dinlenmeleri ve güzel şehrimizi yakından tanımaları amacıyla misafirler proje koordinatör öğretmenleri eşliğinde Boğaz Turuna katıldılar.

İlk aşama sınavının değerlendirilmesi ardından her kategoriden dereceye giren öğrenciler 19 Haziran 2019 Çarşamba günü İstanbul Erkek Lisesinde düzenlenen ikinci aşama sınavına katıldılar. Bu süre zarfında danışman öğretmenler, veliler ve öğrenciler için Cağaloğlu Anadolu Lisesi Konferans Salonunda Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkcan Özcan "Temel Bilimlerin Önemi" ile yazar Mehmet Polatoğlu  "Başarı Dikkat İster"  başlıklı iki konferans verdiler. İl dışından katılım gösteren öğrenci, danışman öğretmen ve veliler Topkapı Sarayı gezisi ile günü sonlandırdılar.

Merak Duygusu ve Etkinlikler

Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları ikinci aşama sınavında her kategoriden dereceye giren ilk 3 öğrenci altın madalya ve cep telefonu, sonraki 5 öğrenci gümüş madalya ve tablet, 7 öğrenci ise bronz madalya ve kablosuz kulak ile ödüllendirildi. Ödül töreni sırasında konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta, öğrencilerin zihinsel beceri gelişimlerinin desteklemesi için yarışmaların önemli olduğunu söyledi. Eğitim kurumlarındaki araştırma geliştirme, sosyal ve kültürel ortam oluşturma etkinliklerine dikkat çeken Usta, "Bilimsel çalışmaların temelinde merak duygusu yatar. Bu çerçevede öğrencilerde akademik merakın oluşturularak, herhangi bir bilimsel konuyu merak edip öğrenme alışkanlığının ve geleneğinin teşekkül ettirilmesi gerekir." dedi.

Çoklu Kurumsal İş Birlikleri

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil ise, matematik, fizik, kimya ve biyoloji disiplinlerinde farkındalık oluşturmak için bu yarışmayı düzenlediklerini söyledi. Temel bilim alanlarının eğitim ve araştırma başarıları için altyapıların güçlendirilmesi gerektiğini belirten Özil, "Üniversitedeki öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetleriyle temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarıyla çoklu iş birliklerinin geliştirilmesi şart. Bu çerçevede öğretim süreçlerinde yerel imkânların kullanımını ve çoklu kurumsal iş birliklerinin en üst düzeyde hayata geçirilmesini sağlamak üzere Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları'nı düzenledik. Unutmamak gerekir ki, gündelik hayatımızı daha iyi sürdürebilmek ve çevremizde yaşananları ve bulunduğumuz evreni daha iyi anlayabilmek noktasında temel bilimler disiplinlerinin uygulamalarına muhtacız. Olimpiyatlarda emeği geçen herkese teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Ödül töreni, dereceye giren öğrencilere ve Ulusal İstanbul Bilim Olimpiyatları komisyon üyelerine hediyelerinin takdim edilmesinin ardından, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

24-06-201924-06-201924-06-201925-06-201925-06-201925-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.