İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tuzla Gençlik Akademisi Liderlik Buluşmaları

Tuzla Gençlik Akademisi Liderlik Buluşmaları

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Tuzla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği “Tuzla Gençlik Akademisi Liderlik Buluşmaları” programı Tuzla Şehir Koleji’nde gerçekleştirildi.

“Tuzla Gençlik Akademisi Liderlik Buluşmaları” programına; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Tuzla İlçe Millî Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Şehir Koleji Kurucusu Özkan Göksal, Tuzla İlçesi Öğrenci Meclisi okul ve sınıf temsilcileri katıldı.

Öncelikle bu genç çağlarında yönetime talip oldukları için, sınıflarının ve okullarının temsilcisi olma cesaretini gösterdikleri için tebrik ettiğini ve yollarının bahtlarının açık olmasını dilediğini belirterek sözlerine başlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, şunları söyledi:

“Şimdi hangi mesleği yapıyor olursak olalım, mutlaka gereken bir şey söyleyeceğim. Eğer yöneticilik yapıyorsanız, bir kuruma, bir derneğe liderlik ediyorsanız mutlaka olması gereken iki nokta var. Bunların birincisi dünyayı tanımak, dünyada neler olup bitiyor, bunlardan haberdar olmak; ikincisi de kendinizi tanımak.”

Yelkenci, liderliğin her insana göre değişebilecek bir şey olduğunu belirtti.

Liderliğin her durumda, herkesin gösterebileceği bir tavır olduğuna değinen Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Lider, bütün insanların peşinden gideceği kişilerdir. En başta Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Abdülhamit Han, Atatürk gibi her şeyi ile lider olmak bambaşka bir şey. Sizler de bizler de hayatımızın çeşitli dönemlerinde liderlik davranışları gösterebiliriz. Liderlik deyince ilk önce akla karizmatik liderlik geliyor. Bu doğuştan gelir.  Liderliğin; transformasyonel liderlik, transaksiyonel liderlik, kültürel liderlik, eğitimsel liderlik, durumsal liderlik, stratejik liderlik, otoriter liderlik gibi farklı boyutları var. O an ihtiyaç duyduğunuz duruma göre veya size göre değişir. Bunların hepsinden istifade edilmesi gereken durumlar vardır. Lider hep liderdir, başkandır, müdürdür vesaire. Örneğin burası okulsa müdürün dışında öğretmenler de liderlik tavırları sergileyebilirler. Bunun farkında olacağız. Orada müdür, başkan seviyesinde olan kişi buna müsaade etmeli. İnsanlar zaman zaman liderlik davranışı gösterebilirler. İyi lidere düşen ondan ne zaman istifade edeceğini bilmesidir.”

Bu programın nereden çıktığını anlatan Tuzla İlçe Millî Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, şunları söyledi:

  “İlçe Öğrenci Meclisi seçimlerini takip ettiğimde gençlerde ki dinamizmi, düşünce ufkunu gördüm. Daha sonra onlarla İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nde toplantılar yaptık, onları dinledik. Bazı şeyleri fark ettik. Gençlerimiz okulunun temsilcisi, sınıfının temsilcisi olarak bir dizi programı hak ediyor. Şunu gözlemledik; her birinin gelecek tasavvuru, niyeti ve düşüncesi var, gelecekle ilgili heyecanla oluşturmayı düşündükleri bir vizyonları var. Kendi geleceklerini inşa etme, yapılandırma süreçlerinde azimleri ve kararlılıkları var. Biz de arzu ettik ki, gençlerimiz biyografilerini oluştururken güçlü örnekleri izlesin, dinlesin kendi liderlik profillerini böylelikle başarılı bir şekilde inşa edebilirsin. Bu düşünceyle, liderlik buluşmaları adı altında, Gençlik Akademisi’nin çalışmalarıyla buluşturmak istedik. Bugün ilkiyle başladığımız, Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz, İstanbul’un eğitim noktasında ki lideri, bizim takip ettiğimiz, sizin eğitim ortamlarınızda hangi güzellik, hangi katkı varsa kendisinden ilham alarak, güç bularak yapmış olduğumuz liderimiz burada. Bir liderlik profili var. İnceleyin, takip edin, sohbet edin ki  kendi geleceğinizle ilgili liderlik profilinizi çok güçlü bir şekilde çizebilesiniz ve biz de Millî Eğitim olarak sizlere bir katkı sunalım istedik. İnşallah hayırlı sonuçlar ortaya çıkarır. Huzurlarınızda Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz’e zamanını ayırdığı için, buraya teşrif ettiği için teşekkür ediyorum. Hepinize bu programın hayırlı olmasını temenni ediyorum, saygılarımı sunuyorum.  ”

Konuşmalardan sonra İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, öğrencilerden sorularını aldı.

15-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-2017

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.