İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Öğretmenler Kupası İstanbul

Türkiye Öğretmenler Kupası  turnuvası 21 Ekim'de başlıyor.
Türkiye Öğretmenler Kupası İstanbul

Millî Eğitim Bakanlığı'mızın düzenlediği Türkiye Öğretmenler Kupası sporun birleştirici gücüyle tüm öğretmenlerimizi sahalarda buluşturacak.  Öğretmenlerimiz, 7-16 Ekim 2019 tarihleri arasında turnuvaya  katılmak için başvurularını yaptılar. Kaybedenin olmadığı, kalplerimizin aynı heyecanla attığı bir turnuva için gün sayıyoruz. 

Türkiye Öğretmenler Kupası, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda öğretmenlerin motivasyonlarını artırıp, okullar arasındaki iletişimi güçlendirmeyi ve sporu geniş kitlelere yaymayı hedefliyor. Sporun birleştirici gücüyle öğretmenler arasındaki dayanışma ve birlik ruhu, öğretmenler odasından hayatın her alanına taşınacak.

Hazırlıklar

Turnuvaya resmî ve özel okullarda görev yapan tüm öğretmenlerimiz (kadın ve erkek) sadece bir branşta ve takımda müsabakalara katılabiliyor. Spor etkinliklerinde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün uygulama talimatı, uluslararası oyun kuralları ve spor federasyonlarının ilgili mevzuatları esas alınmakta. 

Bu çerçevede önce İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı tüm kurumlarımızda görev yapan öğretmenlerimizinTürkiye Öğretmenler Kupası etkinliklerine katılmalarını sağlamak için gerekli bilgilendirmeler yapıldı.  Anadolu ve Avrupa yakasında 8-9 Ekim 2019 tarihlerinde 2023 Vizyonu doğrultusundaki projelerimizle ilgili 39 ilçemizin özel büro temsilcilerinin katılımıyla yapılan koordinasyon toplantıları başta olmak üzere Türkiye Öğretmenler Kupası etkinliklerine başvuru süreci ve ilçe takımlarının oluşturulmasıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Tüm ilçelerimizde ilçe tertip komiteleri oluşturuldu. Takımlarımız belirlenen yetkin ve deneyimli teknik sorumlular tarafından duyurular ve seçmeler yapıldı.

Dört Branşta 173 Takım

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile spor federasyonlarının iş birliğinde hazırlanan turnuvada öğretmenlerimiz. salon futbolu, basketbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında yarışmak üzere takımlarını oluşturdular.

İstanbul genelinde 4 branşta kadın ve erkek olmak üzere 173 takımının başvuru yaptığı turnuva için 21 Ekim Pazartesi günü açılış töreni yapılacak ve kıyasıya mücadele başlayacak. Türkiye Öğretmenler Kupası'na salon futbolunda kadınlardan 8 erkeklerden 37 takım başvurdu. 

Voleybolda ise erkeklerde 35, kadınlarda 14 takım mücadele edecek. Basketbol da 28 erkek, 3 kadın takım olmak üzere toplam 31 takım yarışacak.   Masa tenisi branşına ise kadınlarda 14, erkeklerde 34 takım başvurdu.  İlçe başvuru istatistiklerimiz ise şöyle: En az bir branşta takım oluşturan ilçe sayımız 39'dur. 4 branşta, kadın ve erkek olmak üzere toplamda 8 kategorinin tamamına başvuru yapıldı. 

Ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Fırat Salonu'nda yapılan kura çekimine  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Zübeyir Gökhan Doğan, İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz ve  Türkiye Öğretmenler Kupası Koordinatörümüz Cahit Özkan katıldı.

Ekip Ruhu ve İş Birliği İçinde

Öğretmenlerimiz ekip arkadaşlarıyla, iş birliği içinde büyük bir gayret ile Türkiye Öğretmenler Kupası'na hazırlanıyor. Bu çerçevede 39 ilçemizin tamamı en az bir branşta İstanbul Türkiye Öğretmenler Kupası'na katılarak organizasyona renk katacaklar. Kısa sürede sağlanan bu başarı hepimizi mutlu eden bir sonuç. Türkiye Öğretmenler Kupası kapsamında  21-30 Ekim'de yapılacak il birinciliği müsabakalarının sonuçları 31 Ekim'de açıklanacak.

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz 1, Karadeniz 2, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu olmak üzere, 8 bölgedeki bölge birinciliği müsabakaları, 4-12 Kasım'da yapılacak, sonuçlar 13 Kasım'da duyurulacak. Her bölgenin birincisi, Öğretmenler Günü haftasında Ankara'ya gelerek şampiyonluk için ter dökecek.

Türkiye finalinde ilk 3'e giren takımlara kupa, sporcu öğretmenlere madalya ve başarı belgesi verilecek. İl ve bölge birinciliği müsabakalarında bir üst tura katılmaya hak kazanan takımların sporcularına da İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından madalya takdim edilecek.

18-10-201918-10-201918-10-201918-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.