İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkçe, Şiir, Türküler ve İstanbul

Yurdumun Değerleri Projesi kapsamında Beşiktaş Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yurdu’na misafir olduk.
Türkçe, Şiir, Türküler ve İstanbul

Yurdumun Değerleri Projesini yürüten AR-GE Kültür Birimi, Beşiktaş Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yurdu’na misafir oldu.  Programa Beşiktaş Kaymakamı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Programda öğrencilerimize Türkçe, şiir ve “dilimizin tuzu biberi” türkülerin ve elbette kültürümüzün merkezi İstanbul’un öneminden bahsedildi.  Bir filozofun “Dil insanın evidir.” sözüne gönderme yapılarak dil milletin evidir denildi. Zira dil, tıpkı ev gibi bir milletin duygu, düşünce ve hayatının barınağı, korunağıdır. Dil bütün milletin evidir;  bin bir odalı evidir.  Bu bağlamda Türk halk edebiyatının ustalık ürünü eserlerinden Dede Korkut Hikâyelerinin kültürel değerleri taşıyıcılığı üzerinde duruldu.

Sonra Yunus Emre şiirlerinin süt dili değerinde insanın, inancın ve metafizik duyuşun izini sürmesi, “Hey hey, yine de hey hey” edalı koşmaların Türkçenin şen şakrak boyutuna eğilmesi, Ömer Seyfettin hikâyelerinin olay örgüsündeki ustalık ve kullanılan Türkçenin güzelliği anlatıldı.

Daha sonra Yahya Kemal şiirlerinin duru Türkçeye köprü oluşu, Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarında Türkçenin derinlikli kullanılışı, Sait Faik´in hikâyelerindeki ışıltılı dilinden örnekler sunuldu.

Ardından Cemil Meriç´e göre lisanın ve kamusun haysiyeti ile Necip Fazıl´ın Türkçesi bülbül kokan İstanbul´u üzerine konuşuldu.

Programın öğrencilerle diyalog şeklinde gerçekleştirilen bölümünde ise unutulmaya yüz tutmuş kelimelerle ilgili sorular soruldu. Uygun cevap veren öğrenciler kitaplarla ödüllendirildi.

09-02-201909-02-201909-02-201909-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.