İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Musikisinin Şavkıyan Sesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Müzik Akademisinin konukları Klasik Türk Müziği´nin en önemli icracılarından Melihat ve Necip Gülses’ti.
Türk Musikisinin Şavkıyan Sesi

Müzik ruhumuzu çok yakından etkileyen bir sanattır; ruhun gıdasıdır. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Müzik Akademisi,  güzel eserler vermiş musikimizi öğretmenlerimize tanıtmaya devam ediyor. Çeşitli etkinliklerle musikimizin çınarları, üstatları yeniden hatırlanıyor. Böylece müzik kültürü ile eğitim ortamlarımız buluşuyor.

Hani dinlemekten bıkmadığımız şarkılar vardır ya. Tıpkı Yeşilçam filmleri gibi tekrarının sayısına bakılmaksızın izlemeye, dinlemeye devam edersiniz. İşte o şarkılardan bir tanesi de Melihat Gülses’ten dinlediğimiz sözleri Feyzi Halıcı’ya bestesi Çinuçen Tanrokorur’a ait “Günaydınım Nar Çiçeğim Sevdiğim” şarkısıdır. Bunu “Ne Bildim Kıymetin Ne Bildin Kıymetim” ve   “Çok Aşığın Var Diyorlar Yalan De Yeter Bana” isimli eserler izler. İşte bu şarkılarla anılan Klasik Türk Müziği´nin en önemli icracılarından Melihat ve Necip Gülses İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Müzik Akademisinin konuklarıydılar.

Eğitim Daima Önceliğimiz

Programda Melihat Gülses, sanat hayatına ve şarkıların ruhuna dair konuştu ve birbirinden güzel eserler seslendirerek kulakların pasını sildi. Eğitime destek olmak için çocuklarla, gençlerle ve öğretmenlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.  O sebeple elinden geleni yapmanın kendisi için ayrı bir keyif olduğunu kaydetti. Eğitim deyince her işi bırakıp koşarak geldiğini söyleyen Necip Gülses, müziğimize olan aşkının ve ilk eğitiminin Babası Hafız Ali Gülses tarafından verildiğini ifade etti.

Ustalarının yol göstericiliğiyle sanatta ilerlediğini belirten Melihat Gülses, “Bizim hayatımıza yön veren öğretmenlerimizdir. İlkokuldan itibaren öğretmenlerimiz bizlere çok önemli yol gösterdi. Müziğin hiçbir şeyini bilmediğimiz dönemlerde en başta Bekir Sıtkı Sezgin, Alaattin Yavaşça ve Tülin Korman gibi sanatçı büyüklerimizin öğretmenlikleri yol gösterici oldu. Onların sanat anlayışı ve ülkeye hizmetleri de bizlerden çok fazlaydı.” şeklinde konuştu.

Ülkesine borçlu söyleyen Gülses, “Ben popüler olmaktansa hep hizmet etmeyi amaçladım. Şöhret ve paranın karşısında hayır denilemeyecek fırsatlar yaşadım ama tercih etmedim. Bu ülke beni sanatçı olarak yetiştirdi, bunu bir kenara itip başka şeylerin peşine düşmedim. Ne istediğimi bilerek tercihimi yaptı.” ifadelerini kullandı.

Her Şey Evde Başlar

Müziğin içine doğduğunu ve müziğimizi çocuklarımıza sevdirmek için yapılması gerekenlere değinen Melihat Gülses “Evden başlamalıyız kesinlikle. Müzik bizim içimizde zaten var. İnsan ezan sesi ile doğar sela sesi ile ahirete yolcu edilir. Müzik insanını güzelleştiren bir sanattır. Biz, siz ne zaman isterseniz sizlerle birlikte olmaya hazırız. Biz eğitim ailesinin bir parçasıyız.” dedi. Gülses, konuşmasının ardından,  programa katılanlara ve kendisine bu imkânı sağlayanlara teşekkür etti.

Müzik Akademisi koordinatörü İlksen Kodal, Melihat Gülses’i anlatmakta kelimelerin kifayetsiz kaldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Melihat Gülses sanat birikimi üst seviyede olan bir sanatkârımız, bu yönüyle ülkemize çok güzel hizmetlerde bulunmuş, Türk musikisinin hakikaten dev bir ismi olmayı başarmış biri. Öğretmenlerimizi onunla buluşturmuş olmaktan gurur duyuyorum.”

Müzikseverlerin büyük ilgi gösterdiği program canlı ve coşkuluydu. Müzik Akademisine her yıl katılan Türk Sanat Müziği’nin kadife sesli sanatçısı Melihat Gülses ile Necip Gülses değerli tecrübelerini öğretmenlerimizle paylaşmakla kalmıyor ayrıca onlara özelde de rehberlik ediyor.

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.