İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Böbrek Vakfı İş Birliği Protokolü

Öğrenci, veli ve öğretmenlerimize sağlıklı yaşam, doğru beslenme, gıda okuryazarlığı konularında eğitimler verilecek.
Türk Böbrek Vakfı İş Birliği Protokolü

Yaşam boyu sürdürecekleri alışkanlık edinmeye başlayan çocukların, önlenebilir bir hastalık kronik böbrek yetmezliği hastalığına karşı bilgilendirmek ve gereken önlemleri almak için eğitmek üzere Türk Böbrek Vakfı'nın resmî senedinde yazılı amaçları doğrultusunda bir proje oluşturuldu.

Her yıl % 8 oranında artan ve nüfusun % 17'sinin risk altında olduğu kronik böbrek hastalığı nedeniyle 70.000 hasta diyaliz tedavisi görmekte, acil organ bekleyen 22.000 hastaya karşılık yapılan nakil sayısı bu oranın ancak % 10'unu karşılayabilmekte ve her yıl pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Hastalığın sosyoekonomik boyutu nedeniyle eğitim ve istihdam kayıpları ortaya çıkmaktadır. Edinilen doğru beslenme ve yaşam alışkanlıklarının, hastalığın ilerlemesini yavaşlatması ve ülke ekonomisine sağlayacağı yararın yanı sıra, daha sağlıklı nesillerin yetişmesine de vesile olacaktır. Bu konuda ebeveynlerin/ velilerin de bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Sağlıklı Beslenme Eğitimleri

Türk Böbrek Vakfı genel merkezinde düzenlenen protokol imza törenine, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk, Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Diyaliz Merkezi Koordinatörü Sayın Lütfi Kona katıldı. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında imzalanan protokol ile öğrencilerimize yönelik eğitimlerin bu eğitim ve öğretim yılında da devam edeceğini söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, bu çerçevede ilk ve ortaokullarda eğitim gören öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize eğitim verilmesinin hedeflendiğini söyledi.  İş birliği protokolü kapsamında geçen eğitim öğretim yılında 104 okulda, 17 bin 639 öğrenciye ulaşılmasın önemli fakat az olduğuna dikkat çekti.  Bu çerçevedeki etkinliklerin artırılması için iş birliğinin daha da yaygınlaştırılacağını ifade etti.

Yaşam tarzı ile sağlıklı beslenme arasındaki ilişkiye değinen Yazıcı, protokol kapsamında bu yıl ayrıca öğrenci velilerimizin ve her okulumuzdan bir öğretmenimizin de sağlıklı beslenme eğitimlerine katılacağını kaydetti. Protokolün hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Yazıcı, imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Farkındalık Kazanmanın Önemi

Vücudumuzda bulunan böbreğin insan sağlığı için önemine değinen Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Timur Erk, öğrencilerimize verilecek eğitimlerle velilerimize de ulaşılacağının ve öğrencilerimiz vasıtasıyla velilerimizin de sağlıklı beslenme konusunda farkındalık kazanmasının sağlanacağını söyledi. Erk, çocuklarda obezite oranının artmasının tehlikelerine dikkat çektiği konuşmasında, bu tehlikeli durumla mücadelenin başında eğitimin geldiğini ifade etti. Birçok ilde obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme konularında çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Erk, Türk Böbrek Vakfı olarak çocuklarda obezite ile mücadelenin en öncelikli konularının başında geldiğini vurguladı. Aşırı tuz ve şeker kullanımının insan sağlığına zararlarına değinen Erk, bilinçli tüketim konusunda farkındalık oluşturacak çalışmaların yapılmasının gerekliliğinden bahsederek, imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Timur Tuğral, obezitenin engellenmesi için gıda okuryazarlığı başta olmak üzere sağlıkla ilgili pek çok proje ve etkinliğin stratejik planımızda yer aldığını vurguladı.

Herkes için Sağlık

Protokol çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı bağlı tüm ilkokul ve ortaokullardaki öğretmenlere, öğrencilere, ebeveynlere/velilere böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere, aşırı şeker ve tuz tüketiminin insan sağlına zararları konularında konferanslar verilecek. Ayrıca bu kapsamda aşırı tüketimin oluşturduğu şeker (diyabet) ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma, doğru beslenme, sağlıklı alışkanlıklar edinme, sporun hayatımızdaki yeri konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri verilmesi amaçlanıyor.

Okullarda,  Türk Böbrek Vakfı'nda görev yapan eğitmen ve böbrek hastalıkları konusunda uzmanlar eşliğinde çocuklara, velilerine ve öğretmenlere aktarılacak bilgilerin pekiştirilmesi ile gerektiğinde çocukların ailelerine de bilgilerin ulaştırılabilmesi için çalışmalar yürütülecek. Türk Böbrek Vakfı'nın hazırladığı broşür ve dokümanlar da okullarda ücretsiz dağıtılacak.

05-11-201905-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.