İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Okullarımız, bu yıl 14'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın bölge aşaması değerlendirmelerinde önemli başarılar elde etti. 
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın bölge aşaması proje değerlendirmeleri tamamlandı. Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Türkçe, Tarih, Teknolojik Tasarım ve Yazılım olmak üzere 10 ana alanda ve 30 tematik alanda düzenlenen yarışmaya bu yıl 15 bin 661 proje başvurusu alındı.

Ön değerlendirmeyi geçen ve yarışmanın bölge aşamasına davet edilen 1.200 proje eş zamanlı olarak 13-14 Ekim 2020 tarihleri arasında çevrim içi ortamda 360 öğretim üyesi tarafından değerlendirildi ve yapılan değerlendirme neticesinde her alanda birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri belirlendi. Değerlendirmelerde birincilik derecesi alan 180 proje yarışmanın final aşamasına geçmeye hak kazandı.

49 Projemiz Bölge Derecesi Elde Etti

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımız Asya ve Avrupa bölge sergilerine 1.412 başvuru yaptı. Bölge sergilerine davet edilen 200 projenin 148'i ilimize ait olup 49 projemiz bölge derecesi elde etti.  İlimizin 23 projesi birincilik, 11 projesi ikincilik, 15 projesi üçüncülük elde etti.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın öğrencilerimizi düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilmelerine katkı sunduğunu belirtti. 

Yazıcı,  öğrencilerimizin tarım teknolojilerinden afet uyarı sistemine, yenilenebilir enerji kaynaklarından değerleri kanıt temelli öğretme süreçlerine, özel çocuklarımızdan su okuryazarlığına,  akıllı ulaşım sistemlerinden sürdürülebilir kalkınmaya uzanan projelerinin geleceğimiz açısından çok önemli olduğunu kaydetti.  

Geleceğimizi Tasarlayan Projeler

Yarışma finaline kalan projelerin temalarının yarınlarımız bakımından da ele alınması gerektiğini kaydeden Yazıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü:  "Ortaokul öğrencilerimizin bu ülkenin geleceğini tasarlayan projelere kafa yorması, özgün fikirlerin peşinden koşması bizi çok mutlu etti. Şunun farkındayız: Bu tür çalışmalar onları sadece bir yarışmaya hazırlamıyor, kendilerini hayat disiplinine,  toplumsal sorumluluk almaya, kültürel mirasımı aktarmanın yeni yollarını düşünmeye ve gelecekte bir mesleğe hazırlıyor. Sözgelimi biyoçeşitlilik, göç ve uyum, kültürel miras, sağlık ve beslenme, STEAM, algoritma ve tasarım, robotik kodlama, bilim tarihine medeniyetimizin katkıları, dijital dönüşüm ve nesnelerin interneti temaları bu bağlamda son derece dikkat çekici. Projelerin tematik alanlarında andığım konuların yer alması da bizi ayrıca mutlu ediyor.  Öğrencilerimizin TÜBİTAK projelerinin geliştirilebilmesi için her türlü katkı önem taşıyor. Onların önündeki gelecek aslında Türkiye'mizin 2053 Vizyonu'na yansıyacak geleceği.  Sürece ilgi gösteren tüm öğrencilerimizi ve danışmanlarını canı gönülden kutluyorum, kendilerine finallerde başarılar diliyorum."

Bu yıl Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına katılan öğrencilerin projelerini yayınlamak için TÜBİTAK tarafından internet sitesi oluşturuldu. Yarışmanın final aşaması ile ilgili bilgilendirmeler ilerleyen günlerde finalist öğrencilere duyurulacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.