İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projemizde eğitim alan öğrencilerimiz TÜBİTAK bilim olimpiyatları programı ikinci aşama sınavında büyük başarı kazandı.
TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı

TÜBİTAK 2202 Bilim Olimpiyatları Programı, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri bilim olimpiyatlarına hazırlamak ve uluslararası/bölgesel bilim olimpiyatlarında ülkemizi en ön sırada temsil etmelerini sağlamak amacıyla uygulanıyor.

Bilim Olimpiyatları Programı Sınavları

13 Temmuz-12 Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuruları alınan programın birinci aşama sınavı 29 Ağustos 2020 tarihinde 76 il merkezinde 6 bin 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, birinci aşama sınavında başarılı olan 296'sı erkek, 89'u kız, bilgisayarda 57, biyolojide 53, fizikte 50, kimyada 56, matematikte 60 olmak üzere 276 lise öğrencisi ve 57'si ortaokul bilgisayar ve 52'si ortaokul matematik olmak üzere 109 ortaokul öğrencisi ile birlikte toplamda 385 öğrenci yaz okulu ve ikinci aşama sınavına davet edildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen bilim olimpiyatları programı ikinci aşama sınavları 2-12 Mart 2021 tarihleri arasında yapıldı. Sınavla ülke ölçeğinde madalya alacak, üniversite sınavında ek katsayı, lisans bursu programından faydalanma ve para ödülü ile ödüllendirilecek olan öğrenciler belirlendi. Ayrıca sınav sonucunda belirlenen öğrenciler, TÜBİTAK kış kampına katılacak. Kamp sonucu yapılacak takım seçme sınavları ile ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil edecek olan millî takım sporcuları belirlenecek.

38 Öğrencimiz Millî Takım Seçmelerine Katılacak

Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projemizde eğitim alan öğrencilerimiz TÜBİTAK bilim olimpiyatları programı ikinci aşama sınavında büyük başarı kazandı.Bilgisayar, ortaokul bilgisayar, matematik ve ortaokul matematik alanlarında madalya alan 100 öğrencinin 29'u Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi kapsamında eğitim alan öğrencilerimizden oluştu.  38 öğrencimiz ise TÜBİTAK kış kampına ve millî takım seçmelerine katılacak. Ayrıca 6. Sınıf öğrencimiz Mustafa Dortluoğlu en genç matematikçilerden biri olup ortaokul matematik alanında 16. olarak bronz madalya almaya hak kazandı.

Öğrencilerimizden Betül Akdaş ve Ayşe Zehra Şen ise Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında (EGMO) millî takımımızda yer alarak ülkemizi temsil edecekler.

Temel Fikirlerde Temel Bilimlere Projemiz kapsamındaki çalışmalar sayesinde gayet iyi bir sonuç elde ettiğini kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Sonucun şehrimizdeki bilim olimpiyatları faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi ve diğer süreçlerin geliştirilmesi açısından hayli önemli olduğunu düşünüyorum. Başarılı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Bu vesileyle bilim olimpiyatları sürecinde yer alan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta proje koordinatörümüz olmak üzere eğitimlerde görev alan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.