İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tohumlar Umut Olsun

Öğrencilerimizin her tohumda saklı olan umudu ortaya çıkarmanın insanın elinde olduğunu anlatan hikâyeleri Tohumlar Umut Olsun adlı bir e-kitapta bir araya getirildi.
Tohumlar Umut Olsun

Hikâye üzerine pek çok tanım yapılmıştır. Bunlardan biri her insan bir hikâyedir, şeklindedir. Çünkü insan ne yapmak istediğini sanatla, edebiyatla öğrenir. İnsan yüreğinin özünü ise bambaşka hikâyeler ortaya çıkarır. Aslına bakılırsa hikâyeler, öğrenmemiz gerekenleri dikte etmeden, kendimize sorular sormamızı sağlayan birer öğretmendir. Bir duvarın arkasındaki yolları sezdiren küçük ama büyük anlatılardır.

Duyguların İncelikleri, Türkçenin Güzellikleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı resmî ve özel okullarda eğitim öğretimine devam etmekte olan öğrenciler, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında koronavirüs tedbirleri doğrultusunda uzaktan eğitim aldıkları süreçte pek çok etkinliğe katıldılar. Salgın sürecinin en başından  beri gerek proje faaliyetleri gerekse müstakil şekilde yarışmalar düzenlendi. Bunlardan biri ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin yetiştirdikleri tohumların dilinden yazdıkları hikâyelerdi. Onların her tohumda saklı olan umudu ortaya çıkarmanın insanın elinde olduğunu anlatan hikâyeleri şimdi bir e-kitapta bir araya getirildi.

Hayatı değişen ve hayatı değiştiren tohumların hikâyelerinin yer aldığı kitapta yer alan sunuş yazısında hikâyenin anlatan ile okuyanın birbiriyle iletişime geçmesi, muhabbet etmesi olduğunu hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı duyguların inceliklerini, Türkçenin güzelliklerini hikâyeyle keşfettiğinizi belirtiyor.

Umut Aşılayan Farkındalıklar

Yarışmaya emek veren herkese teşekkür eden Yazıcı yarışmanın ayrıntılarını ise şöyle anlatıyor: "Birlikte üreten, birbirinden öğrenen ve birbirine ilham veren umut aşılayan farkındalıkları çoğaltmalıyız. Bu yüzden salgın günlerinde 'Tohumlar Umut Olsun' adıyla bir yarışma düzenledik. Sizler için daha iyisini yapma heyecanıyla uzaktan eğitim sürecinin bileşenlerini daha çeşitli hâle getirmek için çalışıyoruz. Mademki umutluyuz o hâlde umudu çoğaltmak için çalışmak gerekir değil mi?

Yarışmamız, sizlerin birbirinden güzel hikâyeleri ile her yeni gelen günün yeni bir umutla geldiğini hatırlattı. Edebiyatın güzelliğinin ruhunuza sinmiş, yüreğinize işlemiş olduğunu fark ettirdi. Aslında elinizdeki kitapta yer alan hikâyeler ülkemizin, insanımızın ve duygularımızın seyir defteridir." 

Tohumların hikâyelerini okurken kendinizi farklı farklı dünyalarda buluyorsunuz. Yarışmaya katılan 309 hikâye arasından seçilen toplam 100 hikâyeden oluşanTohumlar Umut Olsun derlemesindeki hikâyeler okuru tohumlarla ilişkisi üzerinde düşünmeye çağırıyor...

Hepimizin umutlu hikâyelere ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Yazıcı, herkesin umut tohumları eken hikâyeleri bir kere daha okuması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti: "Çünkü hikâyeler yazarlarının iç dünyasını tanımak için benzersiz bir imkân ve onların incelikli bakışını gerçekten fark edebilmek için bir anahtar sunuyor."

Sayfalarını tekrar tekrar çevireceğiniz muhteşem hikâyelerden oluşan bu derlemeyi okumak için tıklayınız.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.