İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TIMSS 2019 Okul Ziyaretleri

Dört yılda bir yapılan Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) için okul ziyaretlerimiz sürüyor.
TIMSS 2019 Okul Ziyaretleri

Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) 4. ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik ve fen bilimleri derslerindeki bilgi ve becerilerini ölçmeye yönelik yapılıyor.  Uygulama Türkiye´de 60 il ve 217 okulun katılımı ile bu ay düzenlenecek.

Her 4 yılda bir yapılan TIMSS araştırmasının bu seneki döngüsü katılımcı ülkeler tarafından bir örneklem grubu alınarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.  Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırmasına katılan okullar, Uluslararası Merkez tarafından seçkisiz olarak belirleniyor. Bu durum, araştırma sonuçlarının güvenirliği ve geçerliği açısından önem taşıyor. Türkiye´den TIMSS 2019 uygulamasına katılacak okullar, araştırmayı yürüten birim olan Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne kasım ayında bildirildi.

Hazırlık Çalışmaları

Ülkeler, araştırmaya katılan okullara yönelik hazırlık çalışması yapabiliyor. Özellikle TIMSS 2019´un elektronik ortamda uygulanmasından dolayı bu çalışmalar daha fazla önem arz ediyor. Bu hazırlıklar kapsamında, örneklemde yer alan illerde görevli il milli eğitim müdürlüğü yöneticilerine, okul yöneticilerine ve branş öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenlendi.  Bu eğitimler, paydaşlara asgari düzeyde farkındalık sağlamayı, araştırmanın Uluslararası Merkez tarafından belirlenen teknik standartlara uygun yürütülmesi amacıyla yapılması gerekenleri aktarma hedefiyle yapılıyor. Ayrıca uygulamada yer alacak öğrencilere yönelik bilgilendirme de bununla birlikte devam ediyor.

İlimizde TIMSS araştırmasının yapılacağı okul ziyaretlerimiz tüm hızıyla bu hafta da sürüyor. Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü Veri Analizi İzleme Ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Kemal Bülbül ilimizde yürütülen çalışmaları yerinde izledi. Bağcılar, Bakırköy, Esenler, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Güngören, Sarıyer, Ümraniye, Kâğıthane, Bahçelievler ve Üsküdar ilçelerimizde tablet kontrolleri de yapıldı.  Bu çerçevede bu hafta Adalar Büyükada 125. Yıl Atatürk Ortaokulu, Bağcılar Ahi Evren Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bağcılar Güneşli Ortaokulu, Kâğıthane Cumhuriyet Ortaokulu, Kâğıthane Şehit Ramazan Meşe İmam Hatip Ortaokulu,  Maltepe İmdat Vakfı Dumlupınar Ortaokulu ve Bağcılar Erol Battal Ortaokulu ziyaret edildi.

Dün ise Ümraniye Mehmet Akif İnan Ortaokulu, Ümraniye Şehit Sevgi Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu, Küçükçekmece Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Üsküdar Selimeye Ortaokulu, Küçükçekmece Mustafa Eravutmuş Ortaokulu, Maltepe Özel Maltepe Cevizli Uğur Ortaokulu, Sarıyer Özel Tarabya Final Ortaokulu, Bağcılar Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulu, Bağcılar Özel Güneşli Okyanus Ortaokulu, Bahçelievler Orgeneral Eşref Bitlis Ortaokulu, Esenler Atışalanı Ortaokulu, Kâğıthane Osman Tevfik Yalman Ortaokulu, Sarıyer Ortaokulu ziyaret ediliyor.

Bugün ise Bağcılar Dr. Cemil - Fevziye Özkaya Ortaokulu, Bağcılar İbrahim Keresteci Ortaokulu, Bakırköy Halil Bedii Yönetken Ortaokulu, Eyüpsultan Şehit Öğretmenler Ortaokulu, Gaziosmanpaşa Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu, Gaziosmanpaşa Ortaokulu, Sancaktepe 60.Yıl Sarıgazi Ortaokulu ve Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu ziyaret edilecek.

TIMSS Nedir?

Türkiye´nin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından 4 yıllık döngülerle yapılan TIMSS, 4´üncü ve 8´inci sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerinde kazandığı bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik yapılıyor.

TIMSS, ülkelerdeki söz konusu sınıflardaki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını ölçmek, eğitim ve öğretimin okullarda nasıl gerçekleştiğini, eğitim sisteminin etkinlik ve verimliliğini, ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemek ve değerlendirmek amacıyla düzenleniyor.

Bu amaç doğrultusunda başarı testleri ve çeşitli anketler kullanılarak, öğrencilerin fen ve matematik alanındaki performansları, eğitim sistemleri, öğretim programları, öğrenci özellikleri, öğretmen ve okulların karakteristik özellikleri ile ilgili bilgiler toplanıyor.

11-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.