İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TFF Hakem Meslek Lisesi

Türkiye Futbol Federasyonu ile Millî Eğitim Bakanlığımız, Türkiye spor tarihinin en önemli iş birliklerinden birine imza attı.
TFF Hakem Meslek Lisesi

Millî Eğitim Bakanlığımız ile TFF arasındaki protokol ülkemizi uluslararası düzeyde temsil edecek hakemler yetiştirmeyi hedefliyor. TFF Hakem Meslek Lisesi'nin açılmasını sağlayacak protokolün imza töreni, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı. Törene Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, TFF Başkanı Sayın Nihat Özdemir, TFF Başkanvekili Sayın Erdal Bahçıvan, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu,  MHK Başkanı Sayın Zekeriya Alp, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yöneticiler, eğitimciler ve basın mensupları katıldı. 

Gençlere lise öğrenimiyle birlikte hakem olma imkânı sunacak protokol ile Riva'daki Meral-Celal Aras Spor Lisesi önümüzdeki eğitim öğretim döneminden itibaren TFF Hakem Meslek Lisesi olarak hizmet verecek.

Zamanın Ruhunu Dikkate Almak

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, protokol imza töreninde bir konuşma yaptı.  Bugünün çok heyecan verici olduğunu belirten Selçuk, Türk futbol tarihi bakımından bir dönüm noktasında olunduğunu kaydetti. Selçuk "Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında ülkemizin yarınları adına, gençlerimiz adına güzel bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitimde yeni bir değişimin, yeni bir dönüşümün ve zamanın ruhunu dikkate almanın, çağın gereklerini yerine getirmenin, eğitimle ekonomiyi birleştirmenin, demokrasiyle taçlandırmanın aşamalarını yaşıyoruz. Bu değişimi, dönüşümü yaşamaktan, mesleki ve teknik eğitime can vermekten dolayı da çok mutluyuz." dedi.

Bakanımız Selçuk, dünyanın en popüler spor dallarından biri olan futbolun,  önemini artırarak sürdürdüğünü, çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlığı açısından önem taşıdığını kaydetti. İş birliği protokolüne değinen Selçuk "TFF'ye ait yerleşke içerisinde öğrencilerimizin eğitim ve öğretim faaliyetleri için sınıflar açılacak, öğrencilerimiz yetenek sınavıyla alınacak, öğretim müfredatının mesleki İngilizce eklenip güncellenmesiyle öğrencilerimiz meslekle ilgili gerekli dil becerilerine de sahip olacaklar. Hakemlik için yabancı dilin, temel yabancı dilin çok önemli olduğunun farkındayız. Ayrıca öğretmenlerimiz için bu doğrultuda ihtiyaç duyulan hizmetiçi eğitim çalışmaları da sürdürülebilir bir şekilde yürütülecektir. Öğretmen ve öğrencilere futbol hakemliği eğitimi eğitimlerinin düzenlenmesi ve belgelendirilmesi bu projenin çok önemli bir kazanımıdır. UEFA, FİFA gibi uluslararası kuruluşların düzenlediği antrenör eğitimi seminerlerine öğretmen ve öğrencilerimizin katılması, öğrencilerimizin dünya standartlarına ulaşması bakımından oldukça kritiktir. Millî sporcuların, millî antrenörlerin katıldığı kariyer günleriyle öğrencilerimizin alanında uzman kişiler tarafından bilinçlendirilmesi ve öğrencilerimizin farkındalıklarının artırılması yine bu proje dahilinde hedefleniyor." şeklinde konuştu.

Teorik Bilgiden Pratik Bilgiye Geçiş

Projeyle Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde acıkan sporcu eğitim ve gelişim kamplarından öğrenci ve öğretmenlerimizin de yararlanacağını belirten Bakanımız Selçuk "Öğrencilerin amatör takım maçlarında hakem ve yardımcı hakem olarak görev almalarının sağlanmasıyla teorik bilgiden pratik bilgiye  geçiş doğrultusunda somut adımlar atılmış olacak. Her kademede millî antrenörlerin yanında uygulamalı eğitim imkânının sağlanması da öğrencilerimizin tecrübe kazanmalarını sağlayacaktır.  Millî Eğitim Bakanlığı ve TFF  olarak çocuklarımız ve gençlerimiz için el ele vererek  başlattığımız  bu çalışma  sağlıklı ve başarılı nesiller yetiştirme sürecine  ciddi bir katkı sunacaktır.  Bu iş birliğinin faydalı olacağı açıktır. Çok ciddi emeklerle bu proje bu noktaya geldi. Ben TFF'ye Başkanımız nezdinde çok teşekkür ediyorum. Başından beri projeyi sürükleyen, destekleyen kişi olarak Sayın Erdal Bahçıvan'a hususen teşekkür ediyorum. Millî Eğitim Bakanlığındaki ekip arkadaşım Sayın Mahmut Özer Bey bu proje için çok çaba sarf etti. Kendisine huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim. Bu iş birliğinin sporun ve Türkiye'nin geleceği için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

Tarihi Bir İş Birliği Protokolü

TFF Başkanı Nihat Özdemir de protokol imza töreninde bir konuşma yaptı. Projenin Türk hakemliği için çok önemli olduğunu belirten Özdemir şöyle konuştu: "Bugün burada Türk hakemliği için dönüm noktası olacağına inandığımız çok önemli bir projenin ilk adımını atıyoruz. Futbol Federasyonu olarak, sporun tabana yayılmasında bize sürekli destek veren Millî Eğitim Bakanlığımız ile tarihi bir iş birliği protokolü imzalayacak olmamızdan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Bu önemli güne tanıklık etmek üzere törenimize katılım gösteren sizlere hoş geldiniz diyor, bizleri takip eden izleyicilerimize saygılarımı sunuyorum.  Öncelikle bize, TFF Hakem Meslek Lisesi gibi çok değerli bir projeyi hayata geçirme gururunu yaşatan Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'a teşekkür ederek başlamak istiyorum."

Hakem Meslek Lisesi açılması için başlatılan çalışmaya dikkati çeken Özdemir "Bugün Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Federasyonumuz arasında imzalanan protokol sonrasında önümüzdeki eğitim döneminde Hakem Meslek Lisemizi inşallah açmış olacağız.

Bakanlığımız ile bugüne kadar futbolcu yetiştirmek için iş birliği yaptık, bu kez ise lise düzeyinden itibaren hakem yetiştirmek için yola çıkıyoruz. Atacağımız imzayla Riva'da bulunan Meral-Celal Aras Spor Lisesi, Hakem Meslek Lisesi'ne dönüşecek. 2020-2021 Eğitim Öğretim döneminin başlaması ile birlikte, okulumuzda hem Millî Eğitim Bakanlığımızın müfredatı hem de hakem eğitimlerine yönelik müfredat bir arada verilecek. Böylece, lise çağından itibaren donanımlı hakem yetiştirmenin de startını vereceğiz." dedi.

Okullu Hakemler

Özdemir, profesyonel ve amatör liglerde yılda 120 bin maç oynandığını, bunun için hakemliğin büyük bir ihtiyaç olduğunu kaydetti.  Altyapının önemine değinen Özdemir "Yeni projemizle, 15-16 yaşında öğrencilerimiz lisemizde hakemlik ihtisası yapacak ve böylelikle ilk defa 'okullu hakemlerimiz' olacak. Tahmin ediyorum ki, bunun dünyada örneği de yok. Hakemliğe doğuştan yetenekli gençlerimizi bulup, bu okulumuzda spor eğitimi, bilgi ve spor kültürünü aşılayarak bizleri uluslararası alanda temsil edecek iyi hakemler yetiştirmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere mesleki okulların en önemli özelliği okurken mesleğini de kazanmaktır. Öğrencilerimiz okuluna devam ederken sertifikalarını alacaklar ve bu sayede amatör maçlarda görev yapacaklar. Okulumuzda eğitim gören öğrencilerimiz Riva'daki merkezimizin bütün imkânlarından yararlanacaklar. Birçok eğitimlerini burada yapacak, saha çalışmalarına katılacak ve etkinliklerimize dâhil olacaklar. Bu projenin değeri gerçekten çok büyük... Çünkü bir hakemin yetişmesi yaklaşık 10 yılı buluyor. Mevcut sistemde hakemlerimiz 30-35 yaşında Süper Lig hakemliğine ancak adım atabiliyor.

Bu çalışmayla okumuzda verilecek eğitim sayesinde üst düzey hakemliğin yaşı da küçülecek, Süper Lig hakemlerimizin yaşı 25'e kadar inebilecek. Ayrıca bu proje gençlik devrimine imza atan Merkez Hakem Kurulumuz için de önemli bir fırsat olacak. Yeni hakem yetiştirmek için en büyük avantajımız Türkiye'nin genç nüfusa sahip olması. Genç nüfusun futbola büyük ilgisi ve sevgisi var. Bunu büyük bir sinerjiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Biz futbola hizmet etmek isteyen gençlerin hayallerini gerçekleştireceğiz.

İnanıyorum ki Hakem Meslek Lisesi yeni bir çığır açacak, Türk hakemliğine yeni bir çehre kazandıracak. En önemlisi ise, bugün yaşanan sorunların gelecek nesillerde yaşanmaması için önemli bir katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ile TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Hakem Meslek Lisesi projesini hayata geçiren imzaları attı. Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Kemal Varın Numanoğlu'na TFF Başkanı Nihat Özdemir tarafından A Millî Takım forması takdim edildi.

13-03-202013-03-202013-03-202013-03-202013-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.