İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tetra Pak ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Geri Dönüşüm Eğitimi İçin Protokol İmzaladı.

Tetra Pak’ın, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla devam ettirdiği, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Tetra Pak arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında Tetra Pak, İstanbul genelindeki okullarda öğrencilere ‘geri dönüşüm’ temalı Küçük Şeyler Doğayı Yeniler eğitimi verecek. Proje ile 2015 sonuna kadar 50 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.
Tetra Pak ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Geri Dönüşüm Eğitimi İçin Protokol İmzaladı.

Tetra Pak firması, sosyal sorumluluk çalışmalarında eğitim, gıda güvenliği ve çevre konularına öncelik veren projelerde paydaşımız olmaya devam ediyor. Bu amaçla 2004’ten bugüne ülke çapında yaklaşık 1.150.000 ilköğretim öğrencisine çevre konusunda eğitimler verilen ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesi 2015 yılında da devam edecek. Projenin devamı için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Tetra Pak arasında protokol yenilendi. Protokol sonucunda 2015 yılı içerisinde İstanbul’da 50 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Protokol imza töreni İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇALIŞKAN ve Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay YILMAZ’ın katılımıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüzün makamında gerçekleşti

Protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesinin paydaşı olmaktan son derece mutluyuz. Projenin içeriği aslında projenin adıyla doğru orantılı olarak minik yüreklerin küçük çabalarının birleşerek tasarruf, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bir farkındalık oluşturma amacı taşımakta. Proje içeriğinde yer alan animasyon karakterleri çocuklarımızın hayal dünyasına yönelik çizgi kahramanlar olduğu için, çocuklarımızın projeye olan ilgisinin hep süreceğine, proyeji sahipleneceklerine ve alması gereken mesajları, bilgileri güle oynaya öğreneceklerine inanıyorum. Çünkü insan sevdiği, gönül verdiği, kendisini eğlendiren ve mutlu eden etkinlikleri severek yapar ve alışkanlık haline getirir. Bu yönüyle projeyi ayrıca önemsiyoruz. Bu etkinlikler ve animasyonlar sayesinde çocuklarımıza verilmesi gereken mesajları ve bilgileri örtük öğrenmeyle öğreteceğimizi düşünüyorum.

Bana balık verme balık tutmayı öğret sözünden hareketle projede öğrencilerimizin aktif olarak katılacağı eğitimlerin yer alması projenin hedefine ulaşmasında etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Proje paydaşımızın daha önceki yıllarda projeyi uygularken öğrencilerimizden, öğretmenlerimizden, okul idarecilerimizden gelen önerileri dikkate alarak eğitim içeriğini güncellemesi proje paydaşımızın samimiyetini ve sosyal yönünü görmemizi sağlıyor. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak şahsım adına, öğrencilerimiz adına proje paydaşımız Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇALIŞKAN’a, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay YILMAZ’a onların nezdinde projede emek verecek herkese, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a ve ekibine, projenin başarıya ulaşmasını sağlayacak okul idarecilerime ve geleceğin mimarları değerli öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Projenin çocuklarımıza, İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi. 

Protokol imza töreninde Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇALIŞKAN;   

2004 yılından bu yana sürdürdükleri proje kapsamında bugüne kadar 1.150.000 öğrenciye ulaşarak geri dönüşüm eğitimi verdik. Geçtiğimiz yıllarda eğitim etkinliğimizin içeriğini günümüzün modern gelişmeleri ışığında yeniledik. Eğitimlerimizi öğrenciler açısından öğrenmeyi kolaylaştırıcı, etkileşimli ve interaktif bir hale getirdik. Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projemizle, öğrencilere içecek kartonu ambalajlarının geri dönüşümlü olduğunu vurgulayarak, 3 istasyondan oluşan kitimiz ile “geri dönüşüm deneyimi” yaşatıyoruz. Böylelikle geri dönüşmesi için ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri alışkanlığını kazandırmayı hedefliyor ve küçük çaba ve dokunuşlarla doğanın nasıl korunabileceğini göstermek istiyoruz” diye konuştu.

 

Tüm içeriği Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin desteğiyle hazırlanan eğitimlerde ilköğretim öğrencilerine doğal kaynakların tasarruflu kullanımının önemi anlatılırken, yenilenebilir kaynakların önemine de vurgu yapılıyor. Öğrenciler, çevreye ve geri dönüşümle ilgili konuları, konusunda uzman öğretmenlerinin anlatımıyla dinlerken proje için yaratılan iki sevimli arı karakteri Kaşif ve Yaprak onlara eşlik ediyor. Geri dönüşüm temalı animasyon filmlerinin ardından, öğrenciler okullarda kurulan 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm setleri ile geri dönüşüm işlemini uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buluyorlar.

 

“Küçük Şeyler Doğayı Yeniler”  Hakkında

2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı 2014 yılından itibaren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü protokolü ve İstanbul Üniversitesi´nin bilimsel onayıyla devam eden proje, geleceğin yetişkinleri olacak çocuklara, atıkların ülke ekonomisine geri kazandırılması için doğru değerlendirilmesi gerekliliğinin aktarılmasını amaçlıyor. Uzman eğitmenler eşliğinde ilkokul 2.,3.,4. sınıf, ortaokul 5. sınıf öğrencilerine, neden ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri gerektiği anlatılıyor. İçecek kartonu ambalajının kağıda nasıl geri dönüştürüldüğü çocukların da katıldığı geri dönüşüm seti uygulamasında uygulamalı olarak gösteriliyor.

Eğitimlerdeki ana içerikler; doğal kaynakların verimli kullanımı, yenilenebilen ve yenilenemeyen kaynaklar, atıkların ayrı biriktirilmesi, içecek kartonlarıyla geri dönüşüm deneyimi olarak sıralanabilir. Eğitimin ‘geri dönüşüm deneyimi’ bölümünde ise öğrenciler, geri dönüşümün tüm adımlarını canlı olarak görebiliyorlar.

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.