İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tercihim Türkçe

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde, Tercihim Türkçe Kardeş Okul Projesi kapsamında kardeş okul müdürleri bir araya geldi.
Tercihim Türkçe

Türkiye’nin son on yılda ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan elde ettiği başarılar, gerek kendi coğrafyasında gerekse dünyada önemli bir yer edinmesini sağladı. Bu durum yurt dışında Türkçeyi öğrenmeye yönelik ciddi bir talep artışını beraberinde getirdi.  Bu çerçevede Yunus Emre Enstitüsü, bu talepleri karşılamak amacıyla bir taraftan ihtiyaç duyulan ülkelerde Türk Kültür Merkezlerini devreye sokarken öte yandan devlet okullarında Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak okutulması çalışmalarına katkı sunuyor.

Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak resmî öğretim programlarına girişi konusunda yapılan çalışmalar, müfredat programlarının oluşturulması, temel eğitimin ilk ve ikinci basamağına yönelik yabancı dil olarak Türkçe ders kitaplarının hazırlanması şeklinde iki ana başlık altında toplanmaktadır. Bu konuda ilk kez program ve ders malzemesi ihtiyacı Bosna Hersek’te ortaya çıktı.

Kardeş Okul Sayısı 203’e ulaştı

Bosna-Hersek Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü arasında imzalanan üçlü protokol doğrultusunda Bosna’da 8.500 öğrenci Türkçe öğretimi görüyor. Tercihim Türkçe Projesi kapsamında 203 okul İstanbul’daki okullarla kardeş yapıldı. Kardeş okullar arasında karşılıklı ziyaretler yapılıyor ve bu ziyaret akışı şimdiye kadar 2500’ü geçti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde, Tercihim Türkçe Kardeş Okul Projesi kapsamında kardeş okul müdürleri bir araya geldi. İstanbul Salonundaki toplantıya Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in yanı sıra eski milletvekili Hüseyin Kansu,  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız  Menderes Kaya ile Mehmet Nezir Eryarsoy  ve  ilgili okul müdürleri katıldı.

Türkçeye İlgi Artıyor

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ateş, toplantıdaki konuşmasında, projenin çok önemli olduğunu ve her açıdan desteklediklerini belirtti. Bilindiği üzere Tercihim Türkçe Projesi kapsamında öğrencilere ve öğretmenlere yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmesinin yanı sıra binlerce öğrenciyi bir araya getiren büyük şenlikler ve festivaller düzenleniyor. Öğrencilere materyal ve kırtasiye desteğinde bulunan Yunus Emre Enstitüsü, özellikle öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla çeşitli eğitimler veriyor ve kültürel seminer programları düzenliyor. Dünyanın her yerinden Türkçeye olan yoğun ilgi ve her geçen gün gelen talepler doğrultusunda Türkçe öğretimine önem verdiklerini ifade eden Ateş,  proje ekibine, okul müdürlerine ve Bosna Hersek’teki okul müdürlerine canı gönülden teşekkür etti.

Türkiye ve Bosna-Hersek’in birbirine gönül bağı ile bağlı iki devlet olduğunun altını çizen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Menderes Kaya, “Aynı dili konuşanlar birbirini anlayabilirler ve benzer duyguları paylaşmaya başlarlar. Bugün Türkçe öğrenen öğrencilerin geçmişte kurulan gönül köprülerinin yeni temsilcileri olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

Aynı zamanda proje koordinatörü olan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Nezir Eryarsoy ise, Türkiye’nin Bosna-Hersek’e bakış açısının çok net olduğunun altını çizdi. Kültürel münasebetlerin önemine değinen Eryarsoy, “Millî Eğitim Müdürlüğü olarak ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı´nın rehberliğinde, elimizdeki bütün imkânları kültürel iş birliği için seferber ediyoruz. Bizim gönlümüzde Aliya’nın emaneti Bosna’nın çok özel bir yeri var. Bizler, bu sevginin gereğini yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Toplantıda Bir önceki yılın faaliyetleri değerlendirilirken gelecek yıl yapılacak faaliyetler planlandı. Daha sonra soru cevap kısmına geçilerek okul müdürlerine söz hakkı verildi, talepler alında, bunlara en kısa sürede olumlu olarak dönüş yapılacağı bildirildi.
20-12-201820-12-201820-12-201820-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.