İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´Temiz Sınıf, Sağlıklı Gelecek Projesi´´ konferansı yapıldı.

TOGEMDER tarafından başlatılan ‘Temiz Sınıf, Sağlıklı Gelecek Projesi’nin konferansı Üsküdar Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programla yapıldı.
´´Temiz Sınıf, Sağlıklı Gelecek Projesi´´ konferansı yapıldı.

TOGEM -DER başkanlığında Üsküdar’da bulunan Gençlik Merkezi’nde düzenlenen konferansa,İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Muammer Yıldız, TOGEM-DER başkanı Saadet Gülbaran, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler,Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık ,İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü Murat Adalı’nın yanısıra çok sayıda davetli katıldı.

 15 Eylül 2014 tarihinde başlayan ve 9 ay sürmesi hedeflenen proje kapsamında anaokullarında hijyenik ortam sağlanması,ardından hijyen koşullarındaki artışın okullarda ne denli etkili olduğunun takip edilmesi sonucunda ortaya rol model sınıflardan 1 tane İstanbul’da,bir tane de Siirt’te olmak üzere iki örnek sınıf yapılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında hijyen standartlarındaki artış ile çocukların hastalık seviyelerinin düşürülmesi amaçlanıyor.

 

Proje kapsamında İstanbul’da 10 İlçede birer anasıfında çocukların ellerinden,oyuncaklarından,kapı kollarından,sandalye,klozet,masa ve musluklardan örnekler alındı.Eğitim öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen analiz çalışmalarında Avrupa Eğitim Vakfı destek vermiştir.İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü projeye iştirakçı olarak katkı sağlamıştır.Proje Strateji Geliştirme Bölümü koordinatörlüğünde yürütülmüştür.

Konferansta konuşan  İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız:

‘’Projeyi çok önemsiyorum diyerek   projeye iştirakçi olarak destek verdikleri için mutlu olduğunu belirtti”,okullardaki hijyen konusunda eksiklerin olduğunun farkındayız ancak bu konuda okulları suçlamak doğru olmaz ,problem okullarımızda yeterli sayıda hizmetli personel bulunmamasından kaynaklanmaktadır dedi.Konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ancak yeterli olmadığını da ifade etti.Personel sorunun yanı sıra diğer bir problemde Hijyen Kültürünün yerleştirilmesi  ile ilgilidir.İstanbul çok göç alan şehirlerden biri olduğu için okullarımızda hijyen kültürünü oluşturmasında güçlüklerle karşılaşmaktayız dedi.’’

Başbakan ve cumhurbaşkanımızın eşlerinin projeyle ilgilendiklerini hatırlatarak konu ile ilgili çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Konferansa katılan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Soysal tarafından çocuk hastalıkları ve enfeksiyonlar hakkında bilgiler verilmesiyle konferans sona erdi.
Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.