İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel Bilimlerde Süreklilik Önemli

Bilim Olimpiyatları Enstitüsü, matematik dünyasının önemli isimlerinden Prof. Dr. Azer Kerimov’u ağırladı.
Temel Bilimlerde Süreklilik Önemli

Yedi iklim dört bucak dünyanın çeşitli ülkelerindeki matematik severler, TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları Komitesi Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Azer Kerimov’u hazırlayıp her ay internette yayımladığı problemlerden tanır.

Kerimov, ‘Her ay bir matematik problemi’ etkinliğini tam 17 yıldır sürdürüyor. 2001’den beri ayda bir, matematik problemini üniversitenin web sayfasında yayınlıyor. Çözenler Kerimov’a cevabını iletiyor.

Ekibimizi Genişletiyoruz

Prof. Dr. Azer Kerimov, 28 yıldır üniversitede görevli akademisyen, aynı zamanda TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları Komitesi Başkanı. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda çıkan tarzda hazırladığı sorularla öğrencileri matematiğe çekiyor.  Ankara’da yaşayan Kerimov İstanbul Öğretmen Akademileri Bilim Olimpiyatları Enstitüsü’nde ders anlatmaya geldi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Erkek Lisesi’ne gelerek Prof. Dr. Azer Kerimov’la bir araya geldi. Çalışmalara verdiği katkılar için Kerimov’a teşekkür eden Yazıcı, “Temel Bilimler çok değerli, bu yüzden bu alanla ilgili her etkinliği önemsiyoruz. Gençlerin temel bilim alanlarında araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla ekibimizi genişletiyoruz. Amacımız ortaokul ve lise öğrencilerimizin temel bilimler alanına ilgilerini artırmak, bu öğrencileri ulusal olimpiyatlara hazırlamak ve yarışmalara katılımlarını sağlamaktır.” dedi.

Olimpiyat Başarıları İçin

Çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Prof. Dr. Azer Kerimov, “Bu projeyle birlikte İstanbul’dan bizim kamplarımıza gelmeye hak kazanan öğrenci sayısı çok arttı. İstanbul bir ülke kadar büyük bir şehir… Bu şartlar değerlendirilir ve bu proje sürekli olursa hem uluslararası olimpiyat yarışmalarında başarımızın artmasına hem temel bilimler alanında dünya çapında akademisyen sayımızın çok hızlı artmasına vesile olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Azer Kerimov, Bilim Olimpiyatları Enstitüsü eğitimlerine katılan öğretmenlere, “Güvercin Yuvası Prensibi ve İnvaryant (Değişmez)” konusunu anlattı. Ayrıca Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projemiz kapsamındaki öğrenci eğitimlerine katıldı. Proje kapsamında eğitim çalışmalarını yürüten Süleyman Akarsu ve Murat Yoğurtçu’nun yanı sıra, projenin eğitmenlerinden TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları Akademik Rehberi Nurullah Giray Kuru, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Selahaddin Şentop ve öğrenci grupları başkanı İlker Can Çiçek´le  birtakım değerlendirmeler yaptı, tavsiyelerde bulundu.

18-03-201918-03-201918-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.