İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST

Millî Eğitim Bakanlığımız öğrenci, öğretmen ve çalışanlardan oluşan 800 kişilik büyük bir ekiple TEKNOFEST'te yerini aldı.
TEKNOFEST

Türkiye'nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl dördüncü kez İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kapılarını misafirlerine açtı. Millî Eğitim Bakanlığımız öğrenci, öğretmen ve çalışanlardan oluşan 800 kişilik büyük bir ekiple festivalde yerini aldı.

TEKNOFEST çalışmaları Millî Eğitim Bakanlığımız adına Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde Destek Hizmetleri, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri, Din Öğretimi, Hayat Boyu Öğrenme, Ortaöğretim ve Temel Eğitim Genel Müdürlükleri tarafından yürütüldü.

Türkiye Ürettikçe Çok Daha Güçlü Olacak

Festivalde Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer de gençlerle bir araya geldi.  TEKNOFEST ziyaretinde Bakanımız Özer'e Bakan Yardımcımız Sayın  Ahmet Emre Bilgili, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürümüz Sayın Burcu Eyisoy Dalkıran, Destek Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın  Kemal Karahan, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Sabahattin Dülger, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Ortaöğretim Genel Müdürümüz Halil İbrahim Topçu, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Nezir Gül, Personel Genel Müdürümüz Sayın Fehmi Rasim Çelik, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Yaşar Koçak ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı eşlik etti.

Stantları gezerek öğrencilerle sohbet eden Bakanımız Özer, yarışmalar ve projelerle ilgili bilgi aldı. Millî Eğitim Bakanlığımızın 8 genel müdürlük ve 800 katılımcı ile bu festival içinde aktif rol aldığını belirten Özer, sürece katkı verenlere teşekkür etti.

TEKNOFEST'in öğrencilerin farklı bakış açılarını görmeleri açısından önemli bir organizasyon olduğunu dile getiren Bakanımız Özer, şunları kaydetti:

"TEKNOFEST'in düzenlenmesine büyük emek veren başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere Selçuk Bayraktar'a ve tüm çalışma arkadaşlarına en içten şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, savunma sanayiyle ilgili, özellikle yerli ve millî savunma sanayiyle ilgili, son yıllarda çok ciddi katkılar ortaya koydu. Tüm alanlarda savunma sanayiyle ilgili ciddi açılımlar gerçekleşiyor. Özellikle ilkokul, ortaokul çağındaki çocuklarımızın ve yükseköğretimde okuyan gençlerimizin bu atmosferde olmalarının, Türkiye'nin savunma sanayiyle ilgili hedefine odaklanmaları ve zihinlerini daha önceden o konular üzerine teksif etmeleri anlamında da çok büyük kazanç sağlayacağına inanıyorum. İnşallah, Türkiye ürettikçe çok daha güçlü olacaktır. Savunma sanayimiz; robotikte, uzay araçlarında ne kadar çok üretirse Türkiye bölgesinde ve dünyada o kadar iddialı bir ülke olacaktır."

TEKNOFEST Stantlarında Neler Var?

Festivalde göz dolduran çalışmalar arasında Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Arnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ümraniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin ürettiği daha önce de ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı elde eden top toplayan ve fırlatan robotlar dikkati çekti.

TEKNOFEST otonom araç kategorisinde ise toplam 24 yarışmacı yer alıyor. Bunlardan 23'ünü üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kategoride lise düzeyinde Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; "sürücüsüz", "uzaktan kumandalı" ve "şoförlü" kullanılabilen aracıyla yarıştı.

Meslek liselerinde üretilen maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünler; mekanik ventilatör solunum cihazı, maskematik de stantta ziyaretçilerle buluştu.

Bilim ve Sanat Merkezlerimiz ise bu yıl 200 takım ile festivale katıldı. Akıllı ulaşım kategorisinde 15, Biyoteknoloji İnovasyon kategorisinde 2, Eğitim Teknolojileri kategorisinde 28, İnsanlık Yararına Teknoloji kategorisinde 102, Robotik kategorisinde 3, Uçan Araba Tasarım kategorisinde 2, Liseler Arası İHA kategorisinde 15, Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisinde 16, İnsansız Su Altı Sistemleri kategorisinde 5, Tarım Teknolojileri kategorisinde 2, Turizm Teknolojileri kategorisinde 5, Uluslararası İnsansız Hava Aracı kategorisinde 2, Efficiency Challenge Elektrikli Araç kategorisinde 1, Sanayide Dijital Teknolojiler kategorisinde 1, Savaşan İHA kategorisinde 1, Roket kategorisinde 3 takım yarıştı.

Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün standında Ders Aletleri Yapım Merkezinde okul laboratuvarları için üretilen fen araç gereçleri sergilendi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz ise uzaktan eğitim sürecinde EBA Lise kanalında yayınlanan içeriklerin hazırlık süreçlerine ilişkin tanıtımlar ile beceri temelli etkinlik kitaplarını misafirlerle paylaştı. Ayrıca stantta ogmmateryal.eba.gov.tr portalı da tanıtıldı.

Festivalde ayrıca Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı halk eğitim merkezleri ile olgunlaşma enstitülerinde üretilen ürünler de sergilenerek tanıtıldı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz festivalde Başarılı Örnekler Projesi sergisi, Erdem 2021 Destek Projesi, musiki, ebru hat ve tezhibin yer aldığı geleneksel çağdaş ve görsel sanatlar sergisi, Hafızlık Projesi, Hedef 2021 Akademik Destek Projesi, Hisar İnovasyon Sitem Robotik Projesi'ni konuklarla paylaştı. Ayrıca uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin tanıtımı, yabancı dil programı tanıtımını yaptı.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz ise festival ziyaretçilerine Benim Oyun Sandığım Aile Materyali Seti, Erken Çocukluk Eğitim Takvimi, İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) eğitim materyalleri, TRT EBA Anaokulu, ilk ve ortaokulu ders içerik videoları tanıtımı, dijital içerik uygulamaları, basılı eğitim materyalleri, Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi hikâye kitapları, Akıllı Çiftlik Projesi ile Geçmişten Geleceğe Havacılık Tarihi Projeleri tanıtımını yaptı.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüz (YEĞİTEK) standında ise Bilişimle Üretim Projesi, EBA platformu tanıtımı, Android tv, Eba Destek Noktası, Pardus yazılımı, tabletlerde örnek uygulamalar sergilendi.

27-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-202127-09-2021

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.