İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ AKADEMİ DERSLERİ

Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin öğretmen eğitimleri yüz yüze olarak başladı.
TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ AKADEMİ DERSLERİ

Tasarım beceri atölyeleri Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesinde yer alan ve bilim, sanat, spor, kültür, yaşam alanlarındaki atölye türlerini bir çatı kavram olarak ele alınmasını ifade eden bir uygulamadır. Tasarım beceri atölyelerinin tanıtım, uygulama, izleme ve değerlendirme çalışmaları ilimizde 2018 yılından bu yana devam etmektedir. Tasarım beceri atölyeleri yalnızca öğrencilerin değil öğretmenlerin de mesleki gelişimlerini hedefleyen çok yönlü bir gelişim ve öğrenme dönüşümünü ifade etmektedir.

Disiplinlerarası İşleyiş

Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin Vizyonu; tasarım beceri atölyeleri için geliştirilen disiplinlerarası işleyiş modelinin öğretmenlere aktarımı, öğretmenlerin tasarım beceri atölyeleri kapsamındaki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, tasarım beceri atölyelerindeki disiplinlerarası ilişkileri kavrayarak atölye çalışmalarını bütüncül biçimde düşünebilmeleri, böylece okullarındaki "öğrenme dönüşümü"nü gerçekleştirmede rol üstlenmeleridir.

Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin öğretmen eğitimleri yüz yüze olarak başladı. Tasarım Beceri Atölyeleri Akademiye yapılan yoğun başvurular sonucunda öğretmenlerimiz ilçe, branş gibi özellikleri bakımından dengeli olacak biçimde düzenlendikten sonra kura yoluyla belirlendi. Avrupa ve Anadolu yakasında görev yapmakta olan öğretmenlerimize yönelik eğitimlerin ilk dersleri gerçekleştirildi.

Avrupa yakasında Halkalı Cumhuriyet İlkokulunda, Anadolu yakasında Kartal Eğe Sanayi İlkokulunda yapılan derslerde Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin amaçları ve işleyiş süreci konuşuldu. Atölye türleri gezilerek tasarım beceri atölyelerinin birbiriyle bağlantılı yapısı okullardaki somut örnekler üzerinden anlatıldı.

Özgün Çalışmalar ve Eğitimler

Halkalı Cumhuriyet İlkokulundaki derse Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok katıldı. Gözüdok, İstanbul'daki ilk pilot okul olan Halkalı Cumhuriyet İlkokulunun öğretmen eğitimleri için de örnek olduğunu, ilimizde tasarım beceri akademilerine yönelik özgün çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Atölyelerin sayıca artmasının yanında öğretmenlerimizin atölyelerin temel yaklaşımlarını benimseyerek okullarına katkılar sağlayabileceklerini, tasarım beceri atölyelerinin eğitim sürecindeki öneminden hareketle yaptıkları çalışmaların artan verimlilikle devam edeceğini ifade etti.

Kartal Eğe Sanayi İlkokulundaki derse Kartal İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Kara katıldı. Kara, Anadolu yakasının farklı ilçelerinden gelen öğretmenlerimize ilçelerindeki bir okulun tasarım beceri atölyeleri konusunda temsilcilik etmesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisi öğretmen eğitimleri; bir dönem boyunca farklı atölye türlerinin disiplinlerarası olarak ele alınması, etkinlikler geliştirilmesi ve öğretmenlerimizin tasarım beceri atölyeleri ile ilgili tecrübelerini paylaşmaları şeklinde gerçekleşecek.

 

01-10-202101-10-202101-10-202101-10-202101-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.