İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrenciler Tema Park Vialand´da Eğlendi.

                         İl Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ 29.03.2016 tarihinde tema parkı Vialand’da  eğlenen Suriyeli öğrencilerin sevinçlerine ortak oldu.    
Suriyeli Öğrenciler Tema Park  Vialand´da Eğlendi.

Törene Milli Eğitimden sorumlu İstanbul Vali yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA, Eyüp Kaymakamı Sayın Abdullah DÖLEK, İl Müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, yabancı öğrencilerden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrrahman ENSARİ ve ilçe Milli Eğitim müdürlerimiz katıldı.

İl  Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından çeşitli semtlerde kurulan, 67 Geçici Eğitim Merkezinde eğitim gören Suriyeli öğrenciler, tema parkı Vialand´da eğlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Vialand´ın işbirliğinde düzenlenen organizasyon Suriyeli çocukları, Vialand´da buluşturdu. Geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören Suriyeli öğrenciler, Vialand´da, tema park eğlencesiyle tanıştı. Öğrenciler, "Fatih´in Rüyası" ve "İstanbul´un Sırları" ünitelerinde, İstanbul´un tarihini teknoloji eşliğinde yaşayarak öğrendi.

Suriye´deki iç savaştan kaçarak Türkiye´ye sığınan Suriyeli çocuklar, İstanbul´da olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İlk kez bir tema parkta bulunduklarını ifade eden öğrenciler, çok eğlendiklerini söyledi.

Törende konuşan Milli Eğitimden sorumlu Vali yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA “Değerli katılımcılar öncelikle hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Biz toplum olarak komşusu aç iken kendisi  tok yatan bizden değildir felsefesinden gelen, bunu  devletimize düstur edinen bir milletin çocuklarıyız. Dolayısıyla sizlerin acısı bizlerin de acısı, sizlerin sevinci bizlerin de sevinci. İnşallah bundan sonraki hayatınızda çektiğiniz acılar yaşadığınız güzelliklerin yanında bir nokta gibi kalır. Tekrar dan sizleri sevgiyle selamlıyor, bize bu imkanı veren Mihar Tur´a  ve Vialand’a   bu güzel sosyal sorumluluk projesine imza attıkları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 İl Müdürümüz Sayın  Ömer Faruk YELKENCİ de yaptığı konuşmada : "Biz öyle bir medeniyetin temsilcileriyiz ki, bir kardeşimizin ayağına bir diken battığı zaman acısını kalbimizde hissederiz. Bu coğrafyada, tarih boyunca herhangi bir yerde bir kardeşimiz sıkıntı yaşadığında diğeri onun yardımına koşmuştur. Hatta sadece bu coğrafyada değil, dünyanın çok uzak yerlerinde bile zulüm gören mazlumların yanında olunmuştur. Tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.  Ayrıca bir tarihçi olarak şunu da belirtmek isterim ki,  uzun yıllar bir arada yaşamış olan bu kardeşlerin birbiri üzerindeki hakları çok daha fazladır. Dolayısıyla bugün yaşanan arzu etmediğimiz bu gelişmelerin neticesinde aslında ev sahibi olarak karşıladığımız bu kardeşlerimiz aynı zamanda ülkemizde ev sahibidirler. Bu tabi hepimizin ortaklaşa paylaştığımız bir hasleti olduğu için malumu ilan etmek gibi bir şey ama, bu hususun altını tekrar çizme gereğini duydum. Ayrıca öncelikle Vialand ve proje ortaklarına projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fakat bu tarz projelerin tahkim edimesi Suriye’den gelip de Türkiye’de eğitim gören çocuklarımızın her yönden doğru bir eğitimci bakışıyla kuşatılması için sınırsız kardeşlik, sınırsız eğlence gibi projelerin yanında sınırsız eğitim hakkı gibi projelerin de hayata geçirilmesi gerekir. Eğitim sürecinde çocuklarımızın dinlenmesi sadece eğlenceyle olmaz, Aynı zamanda farklı kültürel, sanatsal etkinliklerle de olur. Bugünkü çalışmayı yürüten bu arkadaşlarımıza özellikle bu hedefi göstermek istiyorum. Katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

29-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.