İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sürdürülebilir ve Kaliteli Kariyer Yolculuğu

Türkiye’nin ilk ticaret meslek lisesi olan Sultanahmet Suphi Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 21. yüzyıl becerilerini içeren proje çerçevesinde bir dizi çalışma yaptı.
Sürdürülebilir ve Kaliteli Kariyer Yolculuğu

Sultanahmet Suphi Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2017-2019 arasında koordinatörlüğünü üstlendiği 5 ortaklı bir Erasmus+ K202 Mesleki Eğitim Öğretimde Stratejik Ortaklıklar Projesine sahip.

Yüzyılın Becerilerini Öğretmek İçin

2017 yılında, Türk Ulusal Ajansı’nın desteklediği ve iki yıl boyunca Avrupa Birliği fonuyla devam eden Türkiye önderliğindeki proje sürdürülebilir ve kaliteli kariyer gelişimine odaklanması bakımından önemli.  Bu kapsamda öğretmen ve öğrencilere “21. Yüzyıl Anahtar Becerileri Öğretmede Sürdürülebilir ve Kaliteli Bir Kariyer Olanağı” sunmak üzere çalışmalar yapılıyor.  Projeye Polonya, İtalya, Fransa’nın Reunion Adası, Litvanya ve Almanya ortak okullarıyla son sınıfta okuyan öğrenciler katıldı.

Öğrencilerimiz, bu projenin diğer ortak okullarıyla birlikte çalışarak günümüz iş dünyasında gerekli olan 21. yüzyıl anahtar becerilerini ve özellikle de yumuşak becerilerin iş hayatında önemini kavramak üzere atölye çalışmaları yürütmekte.

Üç Farklı Ürün Ortaya Çıktı

Okulumuzun ilk ürünü, enerji tasarrufuna ve doğayı korumaya farkındalık yaratmak amaçlı bir “Euro Model” maketidir. Projenin ikinci ürünü ise akıllı telefonlarda kullanılabilecek bir IOS ve ANDROID uygulaması geliştirilmesi. Uygulamanın içeriği 21. yüzyıl anahtar becerilerin edinimi ve kullanımı ile ilgili.  Projenin son ürünü ise öğretmenlerin öğretim programlarında, öğrencilerin ise bir başucu rehberi olarak yararlanabilecekleri teknoloji içerikli karekodlu bir ders kitabıdır.

Projenin son atölye çalışması ve kapanış festivali ise 08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Sultanahmet Suphi Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliğinde 5 ülkeden 20 öğrenci ve 10 öğretmenin katılımı ile yapılıyor. Bu çalışma ile proje nihayete ermiş olacak.

12-04-201912-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.