İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Su ile Barışan Şehir İstanbul

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İSKİ arasındaki iş birliği protokolü kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı su kullanma bilinci etkinlikleri açılış töreni gerçekleştirildi.
Su ile Barışan Şehir İstanbul

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) arasında, İstanbul sınırları içinde yer alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında su kullanma bilincinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması, tasarruflu su kullanımına odaklanan proje devam ediyor. Bu çerçevede taraflarca uygun görülen tüm alanlarda eğitimler düzenlenmesi, uygulamalı eğitim faaliyetleriyle niteliğin artırılması ve İstanbul’un geleceğine sahip çıkılması noktasında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla “Su İle Barışan Şehir İstanbul”  protokolü yenilendi.

 İSKİ merkez kampüsünde gerçekleştirilen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı su kullanma bilinci etkinlikleri açılış törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Özdemir, İSKİ Genel Müdürü Sayın Fatih Turan ve çok sayıda öğrencimiz katıldı. 

Törende, öğrencilerin bilinçli su tüketicisi olmaları ve susuzluğa karşı kaynakların korunmasının önemine dikkat çekildi. Ardından törende sahneye çıkan öğrenciler su için yazıkları şarkıyı pet şişeler ve içine koydukları atıklarla çaldı. Öğrencilerin performansı katılımcıların beğenisini kazanırken sonrasında etkinliklerin açılış kurdelesi kesildi. 

 Su Kullanma Bilinci

Su bilinci kazanmanın önemine değinen ve öğrencilere yönelik eğitimlerin süreceğini ifade eden İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, “Bugün çok farkında değiliz ama su çoktan stratejik bir varlık haline geldi. İşte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz su kullanma bilinci açılışı etkinlikleri çocuk ve gençlerimize temel bir su bilgisi kazandırmayı hedefliyor. Su kullanmayla ilgili seminerlerimizde son 10 yılda 200 binden fazla öğrencimize ulaştık. Bu sene hedefimiz 340 okulda 40 bin öğrencimizle bir raya gelmek. Tesis maketi ve kitapçıkla 320 binden fazla çocuğumuza ulaştık. Binlerce çocuğumuza su, hayat, İstanbul dedik” ifadelerini kullandı.

 Su Hayattır, Berekettir

Öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren su bilinci kazanmasının önemini ifade eden ve azalan kaynaklarının bilinçli tüketiminin sağlanması gerektiğini ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Gerçekten de su hayat, bereket, özellikle suyun tasarruflu kullanımı ve su mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasının eğitim kurumlarıyla ilişkilendirilmesi çok anlamlı. Okullarımızla birlikte geziler, etkinlikler, yarışmalar düzenlenmiş olması çok anlamlı.” diye konuştu.

Su İle Barışan Şehir İstanbul eğitimde iş birliği protokolü kapsamında eğitim gezileri, su kullanma bilinci seminerleri, yarışmalar, damlacık okullarda tiyatro gösterisi, tesis maketleri ve faaliyet kitapçıklarının öğrencilere dağıtımları gerçekleştiriliyor. 

Eğitim Gezileri

İstanbul’un can damarı olan su kaynaklarının korunması noktasında duyarlı nesiller yetiştirmek gayesiyle her gün Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’ndan olmak üzere okulların belli sayıda öğrenci ve öğretmeni modern otobüslerle rehberler gözetiminde İSKİ tesislerine götürülüyor. Musluklardan içilebilir kalitede akan suların modern içme suyu arıtma tesislerinde nasıl arıtıldığı, kullanılmış suların atık su arıtma tesislerinde hangi aşamalardan geçerek arıtıldığı ve çevreye zarar vermeden nasıl uzaklaştırıldığını da son teknoloji ile donatılmış atık su arıtma tesisinde görülmesi sağlanıyor.  Sunum ve gezinin ardından öğle yemeği ikramı ve hediye kitinin dağıtılmasından sonra öğrenci ve öğretmenler alındıkları noktaya bırakılarak öğrencilerle anket uygulanmasıyla geziler sona eriyor.

Eğitim Seminerleri

Kuraklık, nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte içilebilir temiz su kaynaklarının giderek azalması, buna karşın kullanılabilir su ihtiyacının her geçen gün artması, içme suyu kaynaklarının önemini daha da arttırmakta. Dolayısıyla su kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi, temin edilen suyun tam anlamıyla verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanımı, toplumsal anlamda da bilinçlenmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda gençlerimizin nesillerin bilgilendirilmesini, genel anlamda ise suyumuzu tasarruflu kullanma bilincinin öğrencilerimize aşılanması hedefiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce belirlenen eğitim salonu veya konferans salonu olan okullarda eğitim seminerleri veriliyor.

Yarışmalar

İstanbul’da içme suyu kaynaklarının daha bilinçli kullanılması, korunması ve bu çerçevede genç kuşaklarda su kullanma ve çevre bilincini geliştirmek maksadıyla Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile koordineli olarak “ Söz konuSu Olunca” yarışması düzenleniyor. Ortaokul ve lise öğrencileri arasındaki ödüllü yarışmalar (şiir, kompozisyon, resim, slogan, afiş, kısa film, vb.) farkındalığı arttırıyor. Bu yarışmaların ödül törenleri ise geniş bir katılımla 22 Mart Dünya Su Günü’nde gerçekleştiriliyor. 

 Su Arıtma Tesisleri Maket Dağıtımı

Müdürlüğümüze bağlı Ortaokul 7. sınıfların tamamına her şubeye üç adet olmak üzere Su Arıtma Tesislerinin Maketi dağıtılıyor. Böylelikle öğrencilerimize kullanılan suyun toplanması, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde arıtılması, suyun israf edilmemesi, 7. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretim programında yer alan ilgili konuların görsel maketlerle desteklenerek basit bir dille anlatılması sağlanıyor. 

Geziler sayesinde İstanbul’da bugüne kadar 9 bin 181 öğretmen ve öğrenci tesislerde inceleme yapabilme imkânı yakaladı. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında ise 260 su kullanma bilinci eğitim gezileriyle yaklaşık 12 bin öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir. Geçtiğimiz Eğitim Öğretim Yılında ise protokol kapsamındaki birçok etkinlikle İstanbul’da 321 bin 864 öğrenciye ulaşıldı.

 

30-11-201830-11-201830-11-201830-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.