İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sosyalleştiren Proje: SİROMA

Millî Eğitim Bakanlığımızla Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları iş birliği ile hayata geçirilen Avrupa Birliği tarafından desteklenen SİROMA Projesi kapsamında Roman vatandaşlar, mesleki beceri kazandırılarak sosyal hayata kazandırılıyor.
Sosyalleştiren Proje: SİROMA

İstanbul’un yanında Adana, Ankara, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kırklareli, Manisa, Mersin, İzmir ve Tekirdağ olmak üzere 12 ilde uygulanan Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi (SİROMA) Projesi ile Roman vatandaşlara eğitim, sağlık, istihdam ve bireysel beceri gibi konularda danışmanlık hizmeti veriliyor.

Günümüz itibariyle proje süresinin sonuna gelinse de yapılan istişareler sonucunda proje süresince elde edilen kazanımların muhafaza edilebilmesi için yerel imkânlarla birlikte projenin sürdürülmesine karar verilmiştir. SİROMA Projesi ile ülkemizde yaşayan Roman vatandaşların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırarak sosyal içermenin arttırılması amaçlanmaktadır. Proje ilimizde belirlenen 18 okulumuzda devam etmektedir.

 SİROMA ile Sosyalleşmek

Projenin genel amacı, Romanların/dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonunun kolaylaştırılması hedefiyle sosyal koruma alanındaki kurumların kapasitelerinin artırılması, mekanizmaların işleyişine destek verilmesi ve koordinasyonun sağlanmasıdır. Daha özelde ise

Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, özellikle Romanların ve dezavantajlı kişilerin sosyal güvenceli işler temelinde işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırarak sosyal içermeyi artırmaktır.

             İl Müdürlüğümüz Temel Eğitim Şube Müdürümüz Sayın İrfan Ballı refakatinde AB Delegasyonu, Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcisi ve Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerince, SİROMA Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlik ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Ümraniye Şehit Askeri Çoban İlkokulu ve Ataşehir Ata İlkokuluna ziyaret gerçekleştirildi. Proje kapsamında yapılan etkinlikleri yerinde gözlemleyen heyet, dezavantajlı guruplara yönelik yapılan çalışmalardan dolayı takdir ve teşekkürlerini bildirerek okullarımızdan ayrıldı.

 

05-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-201805-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.