İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sizin Kahramanınız Kim?

Masal hakkına dikkat çeken Prof. Dr. Mim Kemal Öke, çocuklara kendi masal kahramanını anlattı.
Sizin Kahramanınız Kim?

Masal anlatma sanatı, son yıllarda giderek yaygınlaşıyor ve daha çok kişi tarafından sevilip benimseniyor. Artık çocuklar kadar yetişkinler de bu söz zanaatının çekimine kapılıyor ve masalların dünyasında vakit geçirmek istiyorlar. Sadece aile arasında ya da arkadaş çevresinde değil, profesyonel alanda da masal anlatıcılığından geniş ölçüde yararlanılıyor. Okulda dersi eğlenceli hale getirmek isteyen öğretmenler ders ortamlarında masala daha çok yer açıyor ve masal anlatma sanatının inceliklerine ilgi duyuyorlar. Çünkü anlatmak ve dinlemek; muhabbetin, birlik olmanın öteki adıdır.

Kuşaktan Kuşağa Anlatının Zirvesi

Kadim kültürümüzde sözlü olarak anlatılan masallar, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa binlerce yıllık yoldan geçerek, anlatanın ruhuna, kalbine dokunur, onun rengine bürünüp bir sonraki kuşağa aktarılır. Masallar da tıpkı hikâyeler gibi bizi birbirimize bağlar. Masallar zor zamanlarda bize yol gösterir, yoldaş olurlar. Masallar bu evreni anlamamız ve yeni evrenler kurabilmemiz için bizlere eşlik ederler. Ayrıca varlığımızı anlamlandırmamıza yardımcı olurlar.  Sözlü anlatılan masallar esasında insanlığın bilgi birikimini ve deneyimini barındırırlar. Anlatıcının dilinde gönülden gönüle aktarılarak yaşar, kuşaktan kuşağa uzanırlar.

Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Kütüphanede Hayat Projesi, masala odaklanan bir dizi önemli çalışmanın hazırlığı içinde. Öncelikle yetişkinleri ve çocukları masal kahramanları üzerine düşünmeye davet ediyor.  Bunun başlangıcı olarak Prof. Dr. Mim Kemal Öke, çocuklara kendi masal kahramanını anlattı.

Masal Hakkı ve “Benim Kahramanım”

Ataşehir´deki Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu´nda masal dinletisi etkinliği düzenlendi. Kampanyaya destek amacıyla ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine Turgut Reis´i konu alan masalını anlatan Mim Kemal Öke, her çocuğun masal hakkı olduğunu söyledi. Öke: “Ben masal dinlememiştim, masallarımı kendim üretmiştim. Benim annem ve babam olmasına rağmen bana masal anlatmamışlardı. Ben her çocuğun ebeveyni veya bir yakını tarafından masal hakkı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Prof. Dr. Mim Kemal Öke, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında masal anlatması için davet aldığında çok mutlu olduğunu ifade etti. Projenin başarılı olmasını arzuladığını aktaran Öke, masalların, efsanelerin ve destanların, çocukların kişilik gelişiminde çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde masal olarak yayımlanan kitapların çoğunun iyi içeriklerden yoksun olduğunu ifade eden Öke, şunları kaydetti: “Masalların, efsanelerin, özellikle çocuklarda kendi kişiliğini, kimliğini ve ruhunu geliştirme açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Destanlar, mitoloji bu çerçevede edebiyatımızın çok yapıcı örnekleridir. Bugün de baktığımız vakit, çocuklar masalsız büyüyorlar. Masal olarak verilen şeyler de maalesef tüketim toplumunun insanları daha ´fast food hayata´ hazırlayan şeyler.”

Bizim kendi özümüze uygun, çocukların kendi içindeki insanlığı ve cevheri çıkartacak, onların yüreklerini açacak nefeslere ve titreşimlere ihtiyaçları olduğunu belirten Öke,  “Bu projeyi ondan çok benimsedim. Başarılı olmasını istiyorum. Burada benim de bir katkım olursa kendimi çok bahtiyar hissedeceğim. Bu benim için bir ilkti. Çocuklara Turgutça´yı anlattım. Kendi masal kahramanımı anlattım, onlarla paylaştım. Onların yaşındayken ben kendi kendime bu masalları üretiyordum ve benim hayatımda da bir Turgut Reis karakteri her zaman çok rol model aldığım bir insan olmuştur. Kendimi karşı tarafa koydum ve onlarla birlikte bu masalı ben de dinledim.” şeklinde konuştu.

14-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.