İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sıfır Atık Mavi Projesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Deniz Temiz Derneği arasında Sıfır Atık Mavi Projesi Protokolü imzalandı.
Sıfır Atık Mavi Projesi

Ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını millî bir öncelik hâline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak çok önemli.  Bu ise ancak bireylerde çevre bilincinin oluşup gelişmesi, deniz ekosistemini korumak, bu konudaki farkındalığı arttırmakla sağlanabilir. 

Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) arasındaSıfır Atık Mavi Projesi Protokolü imzalandı. Öğretmen ve öğrencilerimizle diğer çalışanlarımıza belli eğitimlerin verileceği protokolün imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, TURMEPA Genel Müdür Yardımcıları Sayın Semiha Öztürk ile Mine Göknar ve proje koordinatörü Büşra Saygın katıldı. 

Denizleri ve Çevre Konulu Eğitimler

İmzalanan protokol kapsamında dernek çalışanları tarafından deniz ve çevre konulu eğitimler verilecek. Eğitimler, derneğin 1994 yılından itibaren edindiği bilgi birikimleri sayesinde geliştirilen proje eğitimlerini kapsıyor Eğitimler, hazırlanacak program dâhilinde İstanbul'un 39 ilçesindeki okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim öğrencileriyle birlikte öğretmen ve okul görevlilerini kapsıyor.

Protokol sayesinde TURMEPA eğitimleri İstanbul genelindeki tüm okullara ulaşacak. Okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim öğrencilerinin seviyelerine uygun olarak hazırlanmış olan denizlerin önemi, deniz kirliliği ve önlenmesine yönelik bilinçlendirme eğitim setleriyle duyarlılık kazanmaları hedeflenmektedir. Protokol, öğretmen eğitimlerini de kapsayarak, sürdürülebilir eğitim anlayışıyla gelecek nesillere de çevre bilincinin aktarılmasını amaçlıyor.

Çocuklar Denizle Buluşuyor

Ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle TURMEPA 2009 yılından beri İstanbul'un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesini uyguluyor. Projeye 2018 yılında Üsküdar Belediyesi de dâhil oldu. İstanbul'un Çocukları Denizle Buluşuyor Projesi ile düzenli olarak her sene İstanbul'un dezavantajlı bölgelerinde yaşayan ve daha önce denizi yakından görmemiş, ilkokul öğrencilerimiz denizle buluşturuldu. Böylece boğaz turuna çıkan çocukların çevre konusunda bilinçlendirilmesi, İstanbul boğazının deniz faunası ve tarihi konusunda bilgi edinmesi sağlandı.

Denizler Yaşasın Projesi'nde deniz eğitim atölyesi, uygulamalı çevre deneyleri ve deniz ekosistemi hakkında bilgilendirme yapılacak. Proje sonunda öğrencilerin denizler ve deniz ekosistemi hakkında farkındalıklarının artması, deniz ve sahil çevresinde süregelen tahribat ve kirliliğe karşı bilinçlenmeleri öngörülüyor.

"Öğrendiklerimizi anlar, anladıklarımızı sever, sevdiklerimizi koruruz" ilkesiyle biçimlenen bu etkinlik öğrencilerimizin yaşadıkları çevrenin farkında olmalarını, çevre konusunda bilinç kazanmalarını kolaylaştırıyor. Proje kapsamındaki bilgilendirme eğitimi ve atölye çalışmalarıyla 5 bin öğrenciye ulaşıldı.

18-12-201918-12-201918-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.