İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sıfır Atık Bilinci İçin Yarıştılar

Sıfır Atık Projesi kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği yarışmanın sonuçları açıklandı. 
Sıfır Atık Bilinci İçin Yarıştılar

Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı şeklinde tanımlanan bir hedeftir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertaraf edilmesi hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır.

Sıfır Atık Yaklaşımı

Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir.

Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal düzeyde yaygınlaşmaktadır.

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar arasında verimliliğin artması, temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması, israfın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması, çevresel risklerin azalmasının sağlanması, çevre koruma bilincinin kurumlar bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların "duyarlı tüketici" duygusuna sahip olmasının sağlanması sayılabilir.

Resim, Tasarım ve Kompozisyon

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde uygulanan Sıfır Atık Projesi kapsamında ülkemiz genelinde bir dizi çalışma hayata geçirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ise kurumdaki sıfır atık yönetim sisteminin kurulması, etkin ve verimli bir sekilde uygulanması, izlenmesi, bilgi akışının saglanması, raporlama yapılması başta olmak üzere önemli çalışmalar yapıyor. Tüm toplum katmanlarında bu bilincin oluşmasının en önemli kaynağı ise okullarımızdır. Bu bağlamda çeşitli yarışmalarla da farkındalık oluşturuluyor.  Resim, tasarım ve kompozisyon kategorilerinden oluşan yarışma bunun önemli adımlarından biriydi.

Türkiye genelinde pek çok kamu kurum ve kuruluşu tarafından da uygulanan Sıfır Atık Projesi'nde, düzenlenen yarışma ile yeni fikir ve projelere destek verildi. Öğrencilerimizin farklı kategorilerde yarıştığı yarışmada Sıfır Atık konusunda farkındalık oluşturmak amaçlandı. Bu doğrultuda yaptığımız yarışma ve benzeri faaliyetlerin öneminin farkında olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ödüller haziran ayı içerisinde Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek bir törenle verilecek. Ödül olarak her bir kategorideki 1.lere bilgisayar, 2.lere bisiklet ve 3.lere de spor malzemeleri seti şeklindedir. Sıfır atık bilincini tüm öğrencilerimizde ve toplumda içselleştirmenin önemini biliyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yarışmamıza katılan, ödül almaya hak kazanan ve bu etkinliğin içerisinde bulunan tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.