İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Satranç Eğitimi Eğitimde Satrnaç

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Gülkız Tulay satranç eğitimini ve eğitimde satrancı anlattı.
Satranç Eğitimi Eğitimde Satrnaç

Çocuklar problem çözme, hesap yapma, zamanı doğru kullanma, strateji geliştirme gibi kazanımlarıyla öne çıkan satrançla 4 yaşından itibaren tanışmaya başlıyor.  Aynı zamanda bir spor branşı olan satranç, ülkemizde Türkiye Satranç Federasyonunun eğitim faaliyetlerine, ulusal ve uluslararası turnuvalara ve yaygınlaşmasına yönelik çalışmaları ile temsil edilmektedir. Bu çalışma ve planlamaların daha çok çocuk ve gençlere yönelik olması, Türkiye Satranç Federasyonunun ve eğitim camiasının birlikte hareket etmelerini gerekli kılmaktadır.

Satranç Eğitim Programı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda uygulanan Bir Ses İki Hareket ve Öğretmeniyle Güzel İstanbul projeleri aynı zamanda satrancın yaygınlaşmasına dair çalışmalar yapıyor. Satranç eğitimleri, turnuvalar, söyleşiler ve işbirliği protokolleri bu çalışmalardan bazılarıdır.

Ortaokullarda satranç, Satranç Eğitim Programı kapsamında haftalık ders çizelgesinde yer aldı.  Öğrencilerimiz seçmeli dersler bölümünün "Sanat ve Spor" alanında seçmeli "Satranç" dersini haftada 2 saat olmak üzere seçebilecekler. Eğitimler, çocuklarımıza kazanım olarak geri dönecek.  Satranç dersi, çocuklarımızın streste karar verme yetilerini güçlendirerek, zamanı doğru kullanmasını öğreterek, yenilgide pes etmeyi değil hatalarından ders alarak hayata daha farklı bakmayı öğretecek. Satranç ile gelecek nesil farklı ve dinamik bir bakış açısı kazanacak.

Satrancın Yaygınlaşması

Bu çerçevede Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın GülkızTulay eğitimde satrancı ve satranç eğitimini anlattı. Sosyal medya üzerinden yapılan söyleşideTulay, satrancın okullarda seçmeli ders olarak verilmesinden duydukları memnuniyeti aktardı.  Tüm çocuklarımızı satranç sporu ile tanıştırmak için çalıştıklarını kaydeden Tulay İstanbul genelinde satrancın yaygınlaşmasına ve turnuvalara yönelik çalışmalara hız verildiğini vurguladı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün satranca dair çalışmalarını takip ve takdir ettiklerini ifade eden Tula, kurumsal iş birliği anlayışıyla yenilikçi ve nitelikli çalışmalara imza atacaklarını vurguladı. Birlikteliğin ve ortak akılla hareket etmenin önemli olduğunu ifade etti.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.