İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SANATSAL ETKİNLİKLER BULUŞMASI

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen yarışmada ilimiz hem kurum hem de eser sayısı bakımından ilk sırada yer aldı.
SANATSAL ETKİNLİKLER BULUŞMASI

Millî Eğitim Bakanlığımızın okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlattığı Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'nde somut adımlar atılmaya devam ediliyor.  

Resim ve Müzikte Buluşma

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında İstanbul'da 127 meslek lisesi bulunuyor. Mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi artırmayı, diğer taraftan da okullar arası başarı farklarını azaltmayı hedefleyen projede kapsamındaki tüm okullarımız güzel sanatlar liseleri ile eşleştirilerek ortak çalışmalara başlandı. Öğrencilerimize, kendi bölgelerindeki güzel sanatlar liseleri öğrencileri tarafından,  öğretmenleri rehberliğinde sanatsal bilgi ve deneyim aktarılması sağlandı. 

1000 Okul Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor Yarışması doğrultusunda ilimizdeki dokuz güzel sanatlar lisesinden altısıyla 127 okul eşleştirildi. Müzik ve resim alanına ilgisi ve yeteneği olan öğrencilerle güzel sanatlar liselerinde müzik ve resim alanında eğitim gören öğrencilerden akran danışmanlığı yapmak isteyenlerin talepleri alındı. Eğitim almak isteyen öğrenci ile eğitim vermek isteyen öğrenciler çevrim içi ortamda buluşturulmak üzere eşleştirildi.

Öğrencilerimiz haftada iki ders saati olmak üzere güzel sanatlar liselerinde görev yapan öğretmenlerinin gözetiminde çevrim içi ortamda bir araya geldiler ve iki ay boyunca ilgi duydukları alanda akranlarından danışmanlık hizmeti aldılar. Sonra öğrencilerimizin ortaya koyduğu eserler il seçici kurulu tarafından değerlendirilerek yarışmada dereceye girenler belirlendi. 

Akran Danışmanlığı ve Sonuçlar 

Resim alanında birinciliği Kadıköy İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesinin rehberliğindeki Kadıköy Ahmet Sani Gezici Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Yıldırım elde etti. 

Müzik alanının il birincisi ise Beşiktaş İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesinin rehberliğindeki Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Busenaz Çiçek oldu. Her iki alanda il birincilerine Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından diz üstü bilgisayar hediye edilecek. 

Ayrıca çevrim içi çalışmalarda öğrencilerimize rehberlik eden ve onların ürün veya eser ortaya koymalarını sağlayan güzel sanatlar lisesi öğrencileri ile her iki alanda illerinde ilk üç dereceye giren eserlerin sahibi olan öğrencilere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz tarafından katılım ve teşekkür belgesi verilecek. 

Yarışma kapsamında akran danışmanlığı faaliyetlerine ilimizdeki eğitim kurumlarından 846 öğrencimiz katıldı. Bu eğitimler sonucunda düzenlenen yarışmada resimde 84; müzikte ise 36 eser değerlendirildi.

Yarışmaya katılan tüm eserler salgın şartları göz önünde bulundurularak çevrim içi olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün YouTube kanalında ve web sayfasında sergilendi. İlimiz hem kurum hem de eser sayısı bakımından yarışmada ilk sırada yer aldı.

Resim Alanında İlk Üçe Giren Öğrencilerimiz ve Okulları

Büşra Yıldırım (Kadıköy Ahmet Sani Gezici Çok Programlı Anadolu Lisesi)

Ceren İnç (Beylikdüzü 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Sıla Çardaklı (Kartal Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Müzik Alanında İlk Üçe Giren Öğrencilerimiz ve Okulları

Busenaz Çiçek (Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Aysel Akçiçek (Güngören Gençosman İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Hülya Yılmaz (Fatih Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.