İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sanata Engel Yok” Diyerek Engellerini Aştılar

Özel eğitim ve Rehberlik  Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği   “Sanata Engel Yok” temalı "En Özel Öğrenciler, Etkinlikler ve Eserler" sergisini Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ve özel eğitim öğrencileri açtı.
“Sanata Engel Yok” Diyerek  Engellerini Aştılar

Özel eğitim ve Rehberlik  Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği   “Sanata Engel Yok” temalı "En Özel Öğrenciler, Etkinlikler ve Eserler" sergisi,  Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Prof. Dr Ahmet Emre Bilgili, Dr. Muammer  Yıldız, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör,  Milli Saraylar Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ‘nin katılımlarıyla açıldı.

Milli Saraylar Koleksiyonları Müzesi galerisinde yapılan sergi,  özel eğitim mesleki eğitim merkezi, özel eğitim meslek lisesi ve özel eğitim iş uygulama merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin eserlerinden oluşuyor.

Bakan Avcı, serginin açılışındaki konuşmasında, sanatın engel tanımayacağını ispat eden en özel öğrencilerin kıymetli, el emeği, göz nuru eserlerinin sergide yer aldığını dile getirdi.

Sanat faaliyetlerinin, özel öğrencilerin yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve öz güvenlerinin artırılmasında önem taşıdığını belirten Avcı, kazanılan estetik becerilerin, engelli bireylerin sosyal hayata uyumunu kolaylaştırdığını, özel yeteneklerini geliştirdiğini ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığını anlattı.

Avcı, 22 Kasım´da Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatarak, şunları söyledi: 

"Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması, estetik zevklerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilecek faaliyetler için Kültür ve Turizm Bakanlığının bütün imkanlarını Milli Eğitim Bakanlığımızın yani öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, eğitim emekçilerimizin hizmetine sunduk. Birçok konuda çalışma alanları kesişen iki kardeş bakanlık olarak imza altına aldığımız bu protokol ile müzelerimizin, kütüphanelerimizin, tiyatro ve sinemalarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin daha aktif kullanacakları, tüm imkanlarından sonuna kadar istifade edecekleri birer kültür ve eğitim mekanlarına dönüştürülmesini ümit ediyoruz."

Bakan Avcı, sergiye eserleriyle katkı sağlayan öğrencilere, onlara rehberlik eden öğretmenlere ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör de 2004´ten itibaren Türkiye´de engellilere ilişkin eğitim, mali, sosyal politikalarda açılımlar ve değişiklikler yapıldığına değinerek, "Özel eğitim öğrencileri ve genelde engellilerle ilgili büyük bir sosyal ve ekonomik açılımlar ortaya konuldu. Bu ekonomik açılımların sonucunda da daha önce evlerinde, evlerinin arka odalarında kendilerine göre bir hayat şekillenen engellilerimiz, okullara gitmeye, toplumsallaşmaya başladı. Bu toplumsallaşmayla artık artık engellilerimiz, engelleriyle birlikte yaşamayı, toplumda yer almayı öğrendi, toplum da onları bu şekilde kabul etmeyi öğrendi." diye vurguladı.

Bakanlığın yeni hedefini "Engellileri, özel eğitim öğrencilerini okulun dışına çıkarmak" şeklinde açıklayan Güngör, engellileri okuldan dışarı çıkarmanın bir yönteminin de onları iş, meslek ve beceri sahibi yapmak olduğunu söyledi.

Güngör, sergide, öğrencilerin becerilerinin, yeteneklerinin ve yaptıkları işlerin yer aldığını dile getirerek, "Günümüzde eğitim sadece okula hapsedilebilen bir eylem olmaktan çıkmıştır. Biz de eğitim çabalarımızı sanatla, meslekle, beceriyle, yetenekle okul dışına kanalize etmeyi hedefliyoruz." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci ise, belki de  hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz insan yavrusunun potansiyelini, sadece ilerleyen yaşlarında bu tarz etkinliklerdeki tezahürlerle görebildiğimizi söyledi.

İnsanların bebekken nasıl bir potansiyele sahip olduğunu öğrenemeyecek olmamız bizim için büyük bir kayıp olduğunu belirten Yelkenci sözlerini şöyle tamamladı:

“ Bu potansiyeli bilsek belki de çok daha güzel şeyler yapabiliriz. Fakat bundan daha zor soru olan, engelli çocuklarımızın nasıl bir potansiyele sahip olduğu sorusu ise bu tip etkinliklerle bir fikir sahibi olmak için bizlere fırsat sunuyor.Bu anlamda bu etkinliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün çok güzel çalışmalarından bir tanesi olarak bu etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için mutlu olduğumuzu söylüyor katılan herkese teşekkür ediyorum.”

 Konuşmaların ardından Yalova İbn-i Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinden İrem Fitöz piyano, Ataşehir Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden Defne Anar arp performansı sunarken, Ataşehir Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden İrem Özcivan da mini bir konser verdi.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri kendi diktikleri keçe elbiseleriyle bir defile yaparak sundu.

Açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı´nın öğrencilerle kurdele kesilerek gerçekleştirdiği "En Özel Öğrenciler, Etkinlikler ve Eserler" sergisi, 11 Aralık´a kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde gezilebilecek.

02-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-2016

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.