İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sahne Sanatları Akademisi

Öğretmenlerimiz salgın sürecinde online eğitimler ve instagram sohbetleriyle alanında çok kıymetli sanatçılar ve eğitimciler ile buluştular.
Sahne Sanatları Akademisi

Tiyatronun eğitim sisteminin içine dâhil edildiği örneklerle bireylerin ve toplumun gelişiminde ivme sağlandığı ve sağaltıcı etki yarattığı gözlenmiştir. Bütün bu değiştirici, dönüştürücü ve geliştirici etkilerinden ötürü tiyatronun eğitim sisteminin bir parçası haline getirilmesinin gerekliliği göz ardı edilemez bir önem taşımaktadır.

Bu eğitim öğretim yılında 60 öğretmen ile devam eden Sahne Sanatları Akademisi yıl sonuna kadar 2 oyun sahnelemeyi planlamıştır. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kaleminden yazılan Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanı Sahne Sanatları Akademisi tarafından sahnelenmek üzere tiyatro metni ile çalışılmaya başlandı. Provalar, salgın döneminde de hiç ara verilmeden devam etti, oyunun bir videosu hazırlandı. Necdet Bayındır'ın kaleminden yazılan Marika'nın Serveti adlı tiyatro oyunu 20 öğretmenimiz ile çalışılmaya başlandı. Salgın sürecinde online çalışmaları devam eden oyunun bir videosu da hazırlandı.

Öğretmenlerimiz salgın sürecinde online eğitimler ve instagram sohbetleriyle alanında çok kıymetli sanatçılar ve eğitimciler ile buluştular. Volkan Gümüşlü, Ayşegül Dede, Derya Yıldırım, Ufuk Uzun, Dilşad Güngör gibi isimlerin birikimleriyle tanıştılar. Bu eğitimlerde Sahne Sanatları Akademisi 6000 öğretmenimize kapılarını açmıştır.

Sahne Sanatları Akademisi'ne katılan öğretmenlerimizin aktör öğretmenler olma farkındalığı kazandığı görülmektedir. Sahne Sanatları Akademisi birçok atölye ve proje ile zenginleşerek çalışmalarına devam edecektir.

30-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.