İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sağlıklı Yaşam Proje” protokolü imzalandı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Mapfre Vakfı, ARPR İletişim Danışmanlık arasında “Sağlıklı Yaşam Proje” protokolü 12 Ekim 2015 Pazartesi günü imzalandı.  
“Sağlıklı Yaşam Proje” protokolü imzalandı.

Sağlıklı besleniyoruz, obeziteyi yeniyoruz! Göreve hazır mısınız çocuklar? Sloganıyla yola  çıkan “Sağlıklı Yaşam” projesiyle minik öğrencilerimiz geleceğe sağlıkla yürüyecek!!!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Mapfre Vakfı, ARPR İletişim Danışmanlık arasında “Sağlıklı Yaşam Proje” protokolü 12 Ekim 2015 Pazartesi günü imzalandı. Sağlıklı Yaşam Projesi protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Mapfre Vakfı Müdürü Türkiye Sorumlusu Necla AKSOY, ARPR İletişim Danışmanlık Kurucu Ortağı Serap GÖKÇEBAY, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Mapfre Vakfından Pınar GÖKGÖZ GÜMÜŞ, Öykü Şeyda ARSLANOĞLU, ARPR İletişim Danışmanlık Proje ekibi, İl Milli Eğitim AR-GE Birimi üyeleri katıldı.

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen ve tüm okullarda uygulanacak olan “Obeziteyle Mücadele ve Fiziksel Aktivitenin Artırılması” Programının kapsadığı ilkeleri desteklemek,

6-7 yaş grubu öğrencilerin, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanısıra düzenli egzersiz yapmanın önemi hakkında bilgilenmelerini sağlamak,

Bilinçli bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen proje, aynı zamanda obezitenin görülme sıklığının azalmasına destek olmayı amaçlamaktadır.

Sağlıklı Yaşam Projesi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 39 ilçede 125 okulda uygulanacak olup; İlkokul 1. ve 2. sınıflarda sağlıklı, dengeli beslenme ve hareketli yaşamın önemi öğrencilerimize kazandırılacak.

PROJENİN İÇERİĞİ ve ETKİNLİKLER:

Proje içeriğini oluşturan konu başlıkları, aşağıda belirtilmiştir. Belirtilen başlıklar; interaktif uygulama yöntemleri ve görsel eğitim materyali ile desteklenerek çocuklarımızla paylaşılacaktır.

  • Süper Kahvaltı; çocukları sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı hazırlama sorumluluğunu almaya teşvik etmektedir.
  • Hop Hop Besinler; çocuklara temel besin kaynaklarını öğretmeyi hedeflemektedir.
  • Besin Piramidi; çocuklara sağlıklı beslenmeyi oluşturan besin gruplarını ayırt etmeyi öğretmektedir.
  • Aktivite Piramidi; çocuklara sağlıklı olmak için yapmaları gereken egzersizleri öğretmektedir.
  • Güç ve Enerji; çocuklara sağlıklı beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivitelerin ve sporun önemini anlatmaktadır.
  • Yemek Spor Rap; gerçekleştirilen tüm etkinliği bir şarkı ile tekrar ederek sağlıklı beslenme ve sporun önemini vurgulamaktadır.

İnteraktif çalışmaların sonrasında, öğrencilere yönelik çalışma kitapları ve öğretmenlere yönelik hazırlanmış öğretmen kitabı dağıtılacaktır. Öğrenciler, dağıtılan kitaplar ile etkinlikte deneyimledikleri bilgileri pekiştirebilecektir.

 

 

Program içeriğinin 6-7 yaş grubuna uygun olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından değerlendirilerek onaylanmıştır. Program tamamen MAPFRE Vakfı (FUNDACIÓN MAPFRE) tarafından finanse edilmekte olup okullarımıza, öğrenci ve velilerimize herhangi bir maddi yükümlülük getirmemektedir.

Sağlıklı Yaşam Projesi protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr.Muammer YILDIZ;

“Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen etkinlikler sonrasında projemizin yararlı ve önemli olduğunu düşünerek projeyi 39 ilçemizi kapsayacak şekilde protokole dönüştürüyoruz. Maalesef obezite günümüz dünyasında önemli bir sorun haline geldi. Bu proje sayesinde çocuklarımıza hem sorumluluk, hem bilgi hem de eğlenceyi bir arada sunmayı amaçlıyoruz. Çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi, hareketli bir yaşam tarzını benimsetebilirsek başarıya ulaşmış olacağız. Diğer taraftan çocukların yer aldığı projeler bizi ayrıca mutlu ediyor. Çünkü çocuklarımızın gözlerinde ayrı bir yaşam enerjisi var. Bu projeler sayesinde bizler de okullarımızı ziyaret ediyor; öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, okul idarelerimizle bir araya geliyoruz. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün temel amacını, Milli Eğitim Bakanlığımızın hedeflerini paylaşma fırsatımız oluyor. Ayrıca bu projenin Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam projesini destekleyeceğine inanıyorum. Bu yönde bakanlığımızın imzaladığı tüm protokol ve projeleri destekleyici yönde hareket ediyoruz.

Proje içerik olarak tam çocuklarımızın istediği tarzda. Çünkü çocuklarımız interaktif olarak projelere dahil oldukları zaman mutlu oluyor ve verilen mesajları önemsiyor, davranış haline dönüştürüyorlar.Bu yönüyle de projenin yararlı olacağı kanatindeyim.

Proje kapsamında emek verecek olan Mapfre Vakfı Müdiresi ve Türkiye Sorumlusu Necla AKSOY hanıma ve tüm çalışanlarına, ARPR İletişim Danışmanlık Kurucu ortağı Serap GÖKÇEBAY Hanıma ve tüm çalışanlarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL ve AR-GE ekibine çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı bir gelecek için sağlıklı bir nesil yetiştirme yolunda atılan bu adımın tüm çocuklarımıza ve okullarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sağlıklı Yaşam Projesi protokol imza töreninde Mapfre Vakfı Müdürü Türkiye Sorumlusu Necla AKSOY;

“Öncelikle bizlere gösterdiğiniz nezaket ve ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum. Geçen sene projede okullarımızı ziyaret etme fırsatım oldu. Sizin de biraz önce dediğiniz gibi çocukların enerjisi, mutluluğu ve merakı inanılmaz güzel. Çocukların bu duygularına şahit olunca doğru bir iş yaptığımıza emin oluyoruz ve çok mutlu oluyoruz. Mapfre Vakfı olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı önemsiyoruz. Bizim asıl kazancımız bu güzel ülkenin geleceğine katkı sağlayacak olmak diye düşünüyorum. Proje kapsamında bizlere verdiğiniz destek için İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a, AR-GE biriminize, ARPR İletişim Danışmanlık Kurucu Ortağı Serap GÖKÇEBAY ve ekibine teşekkür ediyorum. Projemizin İstanbul’umuza ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Sağlıklı Yaşam Projesi protokol imza töreninde düşüncelerini paylaşan ARPR İletişim Kurucu ortağı Serap GÖKÇEBAY;

“Projede İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ve sizinle beraber olmak projemizi güçlendirecek olup ayrıca bu samimi duygular projemizin uygulama aşamalarına da yansıyacaktır. Proje kapsamında etkinliklerin uygulama aşamasında formasyon eğitimi almış ve öğrencilerimize nasıl yaklaşacağını bilen bir ekiple hareket ediyoruz. Ayrıca proje kapsamında öğretmenlerimize ve öğrencilerimize dağıtılacak ücretsiz eğitim kitleri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından incelenmiş ve onaylanmış bilgileri içermektedir. Bu kadar titiz davranmamızın sebebi projenin vereceği mesajların ve bilgilerin öğrencilerimizin yaşam biçimini doğrudan etkileyecek olmasıdır. Her ne kadar sadece bu projenin paydaşı olarak burada bulunuyor olsakta, bugünün çocukları yarının büyükleri ve ülkemizin geleceği olacak diye düşünüyoruz. Bu vesileyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’a, Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a, AR-GE biriminize, Mapfre Vakfı Müdiresi ve Türkiye Sorumlusu Necla AKSOY hanıma ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyor, projemizin hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum” dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.