İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” Ödül Töreni

 
“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek”  Ödül Töreni

Bu yıl yedincisi düzenlen proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve liseler arasında bağımlılık temalı edebiyat ve görsel kategorisindeki yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Yeşilay Genel Merkezi´nde eserlerini sunma fırsatı yakaladı.

Sepetçiler Kasrı´ndaki ödül törenine, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, milletvekilleri ile çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı.

Daha Güzel Nesiller Yetiştirme Ümidi

Törende konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem, bağımlılığın her yaştan insanı tehdit ettiğini belirterek, amaçlarının toplumda zararlı madde kullanımını en aza indirmek olduğunu kaydetti.
Erdem, 2011´de başlayıp 2015´ten itibaren yaygınlaştırılan yarışmaya ilginin her geçen gün artmasının mutluluk verici olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“Bağımlılıkla mücadele konusunda koruyucu ve önleyici faaliyetlerin yaygınlaştırılmasını önemsiyoruz. Öğrencilerimizin eserlerine yansıttıkları, ifade ettikleri bağımlılığın yıkıcı etkileri oldukça önemlidir. Bu çalışama bağımlılıkla mücadeleye hizmet ederken, çocuklarımızın gözünden bağımlığın izlerinin nasıl şekillendiğine dair ayrı bir anlatım sağlamaktadır. Bağımlılık noktasında, duyarlı, daha güzel nesiller yetiştirmeyi ümit ediyoruz."

Bağımlılığı Önlemeye Yönelik Faaliyetler

Yeşilay Genel Başkanı Öztürk, ise kurum olarak 97 yıldan beri tüm güçlerini bağımlılığı önlemeye yönelik faaliyetlere verdiklerini, dünyada bağımlılıkla mücadelede diğer kurumlara örnek olacak işlere imza attıklarını kaydetti. Öztürk, her çocuğun aslında doğuştan "Yeşilaycı" olduğunu dile getirerek, "Toplumdaki dinamikler onları sonradan bozar. Bu projede yer alan, görev alan herkesi tebrik ediyorum. Bu tip yarışmalar ve Millî Eğitim Bakanlığımız ile işbirliğimiz devam edecek. İnsan bedenine ve ruhuna zarar verecek her şeyle mücadele etmeyi sürdüreceğiz." diye konuştu.

İnsana Hizmet Eden Kurumlar

İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci ise, Yeşilay’ın Osmanlı İmparatorluğun artık son nefesini vermek üzere olduğu bir tarihte kurulduğunu belirterek “ Öyle bir medeniyet ki, oluşturduğu bir devlet son nefesini verirken bile Yeşilay gibi insana hizmet etmeyi hedef alan ulvi amaçlı bir teşkilatı kurup, bugünlere kadar taşıyabiliyor.” dedi.

Yeşilay’ın kurulduğu tarihten kısa bir süre sonra 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılacağını, 3 yıl sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizin kurulacağını aktaran Yelkenci zor zamanlarda nitelikli kurumlar oluşturmanın değerini vurguladıktan sonra sözlerini şöyle tamamladı:

Eğitim Bir Bütündür

“Bugün burada Türkiye genelinde dereceye girecek öğrencilerimiz ödüllerini alacaklar. Velilerimize şunu söylemek istiyorum; her ne kadar Yeşilay Cemiyeti ve Millî Eğitim Bakanlığımız çokça faaliyet yapsa bile bir kilit nokta var ki onu ihmal etmemiz gerekiyor; o da velilerin çocuklara örnek olması. Teknoloji veya sigara bağımlısı olan bir anne babanın çocuğuna teknoloji ve sigara bağımlılığı noktasında maalesef sunabileceği bir katkı olmuyor.”

Konuşmaların ardından "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasının ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, görsel ve edebi kategorilerinde derece girenlere ödülleri verildi.

Yarışmada birinci olan öğrenciler 5 bin, ikinciler 3 bin, üçüncüler ise bin 500 lira ile ödüllendirildi. Programın ardından ödüllü eserlerin yer aldığı sergi ziyarete açıldı.

 10-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-2017

 

 

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.