İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Gelecek İçin Hijyenik Okullar

Üsküdar Bülent Akarcalı Anadolu Lisesi’nde, ilçedeki tüm okulların sağlık temizlik kulübü öğretmenlerine hijyen konulu konferans verildi.
Sağlıklı Gelecek İçin Hijyenik Okullar

Hayatın idame ettirilebilmesi için kuşkusuz en önemli husus; sağlık. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Sağlıklı Gelecek Hijyenik Okullar Projesi kapsamındaki etkinlikler okul ortamlarımızın bütünlüklü bir şekilde nasıl daha sağlıklı hâle getirilebileceğinin neticesinde uygulanmaya başlandı. 

Bu çerçevede farkındalık oluşturan etkinlikler arasında konferanslar öne çıkıyor. Üsküdar Bülent Akarcalı Anadolu Lisesi’ndeki konferansı, Marmara Üniversitesi Sağlık Yönetimi Sağlık Politikaları Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Dinçer Çekin verdi.

Hijyenin tarihçesiyle konuya giriş yapan Murat Dinçer Çekin, Hijyen kavramının mikroorganizmaların keşfinden sonra önem kazandığını kaydetti. Tıbbi imkânların artmasıyla insanlardaki beklentilerin de arttığına değindi. Temizlik anlayışının toplumsal değerlerden bağımsız olmadığını vurgulayan Murat D. Çekin, sağlıkla ilgili davranışların, devletlerin politikalarından, bilimsel gelişmelerden, ülkelerin ticari ilişkilerinden ayrı olmadığını belirtti. Sağlıkla ilgili değerleri üretenlerin aynı zamanda insana ve temizliğe bakışımızı belirlediğini söyledi.

Temizliğin maddi tarafı yanında manevi boyutu da olduğunu, inançların, kültür ve geleneklerin temizlik alışkanlıklarımızı belirlediğini ifade etti. 

Konferans soru ve cevaplarla son buldu.

01-03-201901-03-201901-03-201901-03-201901-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.