İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında imzalanan protokolle ilkokul ve ortaokullarda hastalıklardan korunma, doğru beslenme, sağlıklı alışkanlıklar edinme konularında eğitimler verilecek.
Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde düzenlenen protokol imza törenine, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk, Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Diyaliz Merkezi Koordinatörü Sayın Lütfi Kona katıldı. 

Doğru Beslenme ve Yaşam Alışkanlıkları

Yaşam boyu sürdürecekleri alışkanlık edinmeye başlayan çocukların, önlenebilir bir hastalık kronik böbrek yetmezliği hastalığına karşı bilgilendirmek ve gereken önlemleri almak için eğitmek üzere Türk Böbrek Vakfı’nın resmî senedinde yazılı amaçları doğrultusunda bir proje oluşturuldu.

Her yıl % 8 oranında artan ve nüfusun % 17’sinin risk altında olduğu kronik böbrek hastalığı nedeniyle 70.000 hasta diyaliz tedavisi görmekte, acil organ bekleyen 22.000 hastaya karşılık yapılan nakil sayısı bu oranın ancak % 10’unu karşılayabilmekte ve her yıl pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Hastalığın sosyoekonomik boyutu nedeniyle eğitim ve istihdam kayıpları ortaya çıkmaktadır. Edinilen doğru beslenme ve yaşam alışkanlıklarının, hastalığın ilerlemesini yavaşlatması ve ülke ekonomisine sağlayacağı yararın yanı sıra, daha sağlıklı nesillerin yetişmesine de vesile olacaktır. Bu konuda ebeveynlerin/ velilerin de bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Türk Böbrek Vakfı arasında iş birliğinin imzalanan protokol ile öğrencilerimize yönelik eğitimlerin bu eğitim ve öğretim yılında da devam edeceğini söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, bu çerçevede ilk ve orta öğrenimde eğitim gören öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize eğitim verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Protokolün hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Yazıcı, imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Farkındalık Kazanmanın Önemi

Vücudumuzda bulunan böbreğin insan sağlığı için önemine değinen Türk Böbrek Vakfı Genel Başkanı Sayın Timur Erk, öğrencilerimize verilecek eğitimlerle velilerimize de ulaşılacağının ve öğrencilerimiz vasıtasıyla velilerimizin de sağlıklı beslenme konusunda farkındalık kazanmasının sağlanacağını söyledi. Erk, çocuklarda obezite oranının artmasının tehlikelerine dikkat çektiği konuşmasında, bu tehlikeli durumla mücadelenin başında eğitimin geldiğini ifade etti. Birçok ilde obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme konularında çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Erk, Türk Böbrek Vakfı olarak çocuklarda obezite ile mücadelenin en öncelikli konularının başında geldiğini vurguladı. Aşırı tuz ve şeker kullanımının insan sağlığına zararlarına değinen Erk, bilinçli tüketim konusunda farkındalık oluşturacak çalışmaların yapılmasının gerekliliğinden bahsederek, imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Protokol çerçevesinde Müdürlüğümüze bağlı bağlı tüm ilkokul ve ortaokullardaki öğretmenlere, öğrencilere, ebeveynlere/velilere böbrek sağlığı ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere, aşırı şeker ve tuz tüketiminin insan sağlına zararları konularında konferanslar verilecek. Ayrıca bu kapsamda aşırı tüketimin oluşturduğu şeker (diyabet) ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) gibi hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma, doğru beslenme, sağlıklı alışkanlıklar edinme, sporun hayatımızdaki yeri konularında bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri verilmesi amaçlanıyor.

Okullarda,  Türk Böbrek Vakfı’nda görev yapan eğitmen ve böbrek hastalıkları konusunda uzmanlar eşliğinde çocuklara, velilerine ve öğretmenlere aktarılacak bilgilerin pekiştirilmesi ile gerektiğinde çocukların ailelerine de bilgilerin ulaştırılabilmesi için çalışmalar yürütülecek. Türk Böbrek Vakfı’nın hazırladığı broşür ve dokümanlar da okullarda ücretsiz dağıtılacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.