İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PUSULA OKUMA KULÜBÜ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Enderun Özgün Eğitimciler Derneği, Eğitimciler Birliği Sendikası, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Genç Hareket işbirliği ile yürütülecek olan “Pusula Okuma Kulübü Protokolü” 08.01.2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürümüzün makamında imzalandı.     
PUSULA OKUMA KULÜBÜ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolü’’İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali IŞIK, Eğitimciler Birliği Sendikası İstanbul Şube Başkanları adına İdris ŞEKERCİ, İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Sekreteri Mehmet BULAYIR, Genç Hareket Başkanı Murat ÖZAYDIN’ın katılımıyla imzalandı. Protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat AŞIM, Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat ADALI ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyeleri de hazır bulundu.

Pusula Okuma Kulübü Protokolü” kapsamında 12-18 yaş grubu öğrencileri için, okullarımızda okumanın, edebiyatın, sanatın merkezde yer aldığı bir kültürel atmosfer oluşturmak. Okumaya, araştırmaya, edebiyata ilgili öğrencilerimizi kitaplarla ve yazarlarla buluşturarak desteklemek. Ülkemizin gündemine gelen “Yedi Güzel Adam” ve benzeri eserleri öğrencilerimizin okuyarak, düşüncelerini öğrenerek yakından tanımalarını sağlamak.

2023 vizyonu doğrultusunda çocuklara keşfetmeyi teşvik edecek ve üst düzey öğrenim becerilerinin gelişimini sağlayacak çoklu kaynaklar sunmak, problemlerin çözümüne yönelik olarak; bilgiye yeterli ve etkili düzeyde ulaşmak, bilgiyi eleştirel ve yeterli düzeyde değerlendirmek, doğru ve yaratıcı bir şekilde kullanmak, kendini tanıyabilen, bireysel hedeflerini belirleyen, yeteneklerini geliştiren, bunları kendisinin ve toplumun yararına kullanabilen bireyler yetiştirmek.

Proje kapsamına dâhil edilecek öğrenciler gelecekte kendi uzmanlık alanlarında gündem belirleyen ve öncü bireyler olarak yetiştirmek amaçları doğrultusunda etkinlikler gerçekleştirilecek.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığımızın aday öğretmenler için öngördüğü uygulamayı destekler nitelikte üniversite öğrencilerinin, özellikle de eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin bir öğretmen gözetiminde bu kulüplerde görev alması sağlanarak usta – çırak fonksiyonunu gerçekleştirmek. Bu proje sayesinde öğretmenlerimiz bilgi ve deneyimlerini öğretmen adaylarına aktararak idealist öğretmen yetiştirilmesine katkıda bulunmuş olacaklardır.

‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolü’’ imza töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

 ‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolünü’’ bu kadar değerli paydaşı bir araya getiren bir protokol olması dolayısıyla ve içerik açısından geleceğin teminatı öğrencilerimizin kendisini ifade etmesine vesile olacak uygulamaları barındırdığı için değerli ve önemli buluyorum. Yaptığımız birçok protokolün bakanlığımızın aldığı kararları ve ülkemizin hedeflerini destekler nitelikte olmasını önemsiyor ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Pusula Okuma Kulübü Protokolü kapsamında yazma konusunda yeteneği olan gençlerimizin bilinçli bir şekilde yazma yeteneklerinin gelişmesine destek olacağız. Proje içerisinde yer alan bir gencimiz belki de seneler sonra ünlü bir yazar olarak karşımıza çıkacak.

Okullarımızda kurulacak kulüpler aracılığıyla yürütülecek projede çocuklarımız kitap okumanın yanında diğer okullardan öğrencilerimizle tanışma ve sosyal etkinlikler gerçekleştirme imkanı bulacak. Bu etkinlikler sayesinde bir okuma yazma kültürünün yanında farklı okullarda paylaşım sağlayacağı yeni arkadaşlar da edinmiş olacak. ‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolünü bu yönüyle de önemsiyoruz.

Tek derdi ülkesinin geleceği çocuklarımıza bir okuma kültürü, yazma kültürü kazandırmak, kendi ülkesinin değerlerini tanıtmak olan proje paydaşlarımıza bizi böyle güzel bir işe vesile kıldıkları için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize, okullarımıza hiçbir maddi yükümlülük getirmeden yaptıkları bu güzel çalışmanın öğrencilerimize, okullarımıza, proje paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolü’’ imza töreninde Eğitimciler Birliği Sendikası İstanbul Şube Başkanları adına konuşan İdris ŞEKERCİ;

‘‘Böylesine güzel bir proje içerisinde, bu kadar değerli paydaşla bir projede yer almak bizi ziyadesiyle mutlu etti. İstanbul ilimizde binlerce öğretmeni temsil eden bir STK adına buradayım ve tüm öğretmenlerimizin selamıyla, enerjisiyle ve ülkemizi adına yapılan güzel işlere adanmışlıklarıyla buraya geldim. Geleceğin teminatı sevgili çocuklarımıza yeni değerler kazandıracak bu proje içerisinde yer alacak, emek verecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Bizim sadece okuyan değil, anlamlı kitaplar okuyan, okuduğunu anlayan ve anladığını yaşama kültürü haline getiren bireylere ihtiyacımız var. Çünkü bir kitap, hatta bir cümle bir çocuğumuzun hayatında yeni bir ufuk kazanmasını sağlayabilir. Bu projede yapmak istediğimiz tam olarak bu. Projemiz çocuklarımızın kendi değerleriyle, kültürüyle, kendi hassasiyetleriyle yetişmiş olan yazarlarla buluşmasını sağlayacak. Yani çocuklarımız okuyacağı her kitapla kendinde yer alan değerli fark edecek. Aynı zamanda ’Gelişen, değişen ve mazlumların umudu haline gelmiş güzel ülkemizin geleceğinde bir değer olarak yerini alacak.

 

Projemizin başarılı olmasında öğretmenlerimize de çok büyük iş düşüyor ve ben öğretmen arkadaşlarımın, okul idarecisi arkadaşlarımın bu görevi layıkıyla yerine getireceğine yürekten inanıyorum. Bizleri samimiyetle karşılayan ve destekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, onun nezdinde tüm İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, proje paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Projemizin genç yazarlarımıza, öğrencilerimize, okullarımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

 ‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolü’’ imza töreninde konuşan İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Sekreteri Mehmet BULAYIR;

‘’Bizler kökleri mazide, yükselişi atide bulunan kadim bir medeniyetin varisleriyiz ve birey olarak, toplum olarak geçmişimizden güç alarak geleceğe yürümemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu proje kapsamında bir araya geldiğimiz paydaşlarımızın böyle düşündüğünü bilmek bizlere huzur ve mutluluk veriyor. Bu kadar değerli paydaşın bir araya geldiği projenin aynı zamanda büyük bir sorumluluk olduğunun bilincindeyiz. Bunun için projenin her aşamasında titizlikle ve samimiyetle hareket edeceğiz.

İnsan ve Medeniyet Hareketi vizyonu kapsamında yerel ve evrensel ölçekte, insanlığın hayrı ve gelişimi için, var olan uygun iş birliği zeminlerine katkıda bulunmak, oluşum safhasındaki birlikteliklere destek sağlamak ve yeni inisiyatifler geliştirilmesinde roller üslenebilecek bir sosyal organizasyonları desteklemek ilkeleri var. Bu ilkeler doğrultusunda yapılan bu işbirliği doğrultusunda öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, öğretmen adayı gençlerimizle bir arada olmak ayrıca sevindirici.

Eğitime yapılan yatırım bir ülke için geleceğe yapılan en değerli, en önemli yatırımdır diye düşünüyorum. Temel ahlaki ilkeleri karakter haline getirmiş, ahlak ve kişiliğine güven duyulan, çağın şartlarını kavramış, mücadeleci özgüven sahibi, ufku açık, azimli, işinin ehli, nitelikli bireylerden oluşan bir topluluk oluşturma amacıyla yola çıktık. Ben‘’Pusula Okuma Kulübü Protokolü’’ için bir araya gelmiş değerli paydaşların yüzlerine baktığımda gördüğüm heyecan ve samimiyet sayesinde inanıyorum ki İstanbul’umuzun çok güzel ve başarılı bir projesi daha olacak. Bu güzel projede bizlerden desteğini esirgemeyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, onun nezdinde tüm İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, proje paydaşlarımıza, emeği geçecek olan herkese teşekkür ediyor, projemizin güzel İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

 11-01-201611-01-2016

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.