İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Planlı Ölçme Değerlendirme Süreci

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün çoklu iş birlikleri Boğaziçi Üniversitesi ile sürüyor. 
Planlı Ölçme Değerlendirme Süreci

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Boğaziçi Üniversitesi ulusal ve uluslararası ölçekte eğitimde ölçme değerlendirme faaliyetlerinin uygulanması ve geliştirilmesi kapsamında iş birliği protokolü imzaladı. 

Eğitim Alanında İş Birliği 

Üç yıl süreyle geçerli olacak protokol, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmed Özkan tarafından imzalandı.  Boğaziçi Üniversitesi'nde imzalanan protokol kapsamında, ölçme değerlendirme alanında planlı çalışmalar yürütülmesi, öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltecek olan tüm eğitim hizmetlerinin niteliğinin geliştirilmesi, eğitim programlarının geliştirilmesi ve öğretmen yeterliliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleri ile artırılması alanlarında iş birliği yapılması hedefleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu ve hedefleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi ile  iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Ölçme Değerlendirme Merkezlerinin 81 ilde kurulduğunu belirten Levent Yazıcı, özellikle İngilizce öğretiminde eğitmen eğitimi başta olmak üzere Boğaziçi Üniversitesi ile eğitimin her alanında iş birliği yapmak istediklerini belirtti.

Analiz ve İstatistiki Verilerin Değerlendirilmesi

Protokol ile yürütülmesi planlanan ulusal ve uluslararası ölçekte nitelikli ölçme değerlendirme faaliyetlerinin uygulanması ve geliştirilmesi kapsamında, PISA, TIMSS, ABİDE ve il izleme araştırmalarının analizi, istatistiki verilerin değerlendirilmesi ve bu alanda ilgili okul başarı/başarısızlık nedenleri üzerinde akademik çalışmalar yapılması ve bu çalışmalardan yola çıkarak alanda yeni yaklaşımların ortaya konulması amaçlanıyor.

Protokol kapsamında ayrıca eğitim öğretimin niteliğini geliştirmeye dönük, uygun olan branş ve alanlarda zümre danışmanı olarak görev yapan öğretim üyesi veya öğretim görevlilerinin, İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi çalışmalarına katılmalarının sağlanması hedefleniyor.

Protokol, eğitimin niteliğinin artırılması amaçlı olarak, öğretmenlere ölçme değerlendirme çalışmalarında sunulacak hizmet içi eğitimlerle mesleki gelişimlerini desteklemeyi ve proje yürütme kurulunca belirlenen alanlarda, eğitim, öğretim, yönetim ve protokol kapsamına giren diğer çalışma alanlarında araştırmalar yapılmasını öngörüyor. Araştırma sonuçlarının ve diğer çalışmaların sonuçlarının, kitap, makale, dergi ve bülten gibi yayınlara dönüştürülmesi planlanıyor.

İş Birliği Alanları

Protokol kapsamında ayrıca TÜBİTAK, İstanbul Kalkınma Ajansı gibi kurumlarla ulusal düzeyde; AB Destek ve Hibe Programları gibi uluslararası düzeyde proje çalışmalarının yapılması, üniversite bünyesinde yürütülmekte olan yüksek lisans ve doktora tezleri ile araştırma çalışmalarında elde edilecek sonuçların ilgililerle paylaşılması, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi bünyesinde çalışan personelin eğitiminde iş birliği, üniversite öğretim elemanlarının Millî Eğitim Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara katılımı, üniversite öğretim elemanlarının İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından yürütülen çalışmalara eğitici, danışman ve uzman olarak destek verilmesi gibi konularda da iş birliği amaçlanıyor.

12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.