İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Personele Yönelik Okçuluk Kursu

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz binasında personele yönelik okçuluk kursu açıldı.
Personele Yönelik Okçuluk Kursu

 İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz geleneksel Türk okçuluğu ile ilgili çalışmalarını yoğun şekilde sürdürme ve kültür varlıklarımızın herkese tanıtılması yönünde adımlar atıyor. Bu doğrultuda Müdürlüğümüz binasında personele yönelik kurs açıldı.  Kurs çalışmaları hafta içi her gün mesai çıkışı zemin katta bulunan okçuluk atölyesinde  yapılacak.

Türk okçuluğu eğitimleri için olmazsa olmaz bir zemin teşkil eden kursun açılışına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Strateji Geliştirme Birimi İl Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, Bilgi İşlem Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Sayın Mustafa Öztürk, Strateji Geliştirme Birimi Okçuluk Proje Koordinatörümüz Büşra Saygın ve müdürlüğümüz personeli katıldı.

 

Sosyal, Kültürel ve Sportif  Boyutlar

Kurs açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, okçuluk alanında yaşanan gelişmelere dikkati çekti. Yazıcı "Türk okçuluğu alanında çalışan sporcularımız şu an dünya sıralamasında önemli bir konumda. Türkiye'nin okçulukta iyi olduğunu söylemek mümkün... Bu bağlamda geleneksel Türk okçuluğunun somut olmayan kültürel miras unsuru olma özelliğinin kabul edilmesi başlı başına değerli. Bu sürece herkes bir şeyler kattı ve katmaya devam ediyor. Bizler de ata sporumuzun yaygınlaşması için çalışıyoruz. Personelimizin sosyal, kültürel ve sportif  yönden mesleki gelişimlerine yön vermek motivasyonlarını artırmak bizim için çok anlamlı.  Kursumuzda okçuluğun; tarihi, geçmişi, ritüelleri vs. pek çok yönü de gündeme gelecek." şeklinde konuştu.

 Geleneksel Türk okçuluğunun uzun bir geçmişinin olduğuna değinen Yazıcı, okçuluk kültürünü daha da geliştirmek için bu kursun açıldığını belirtti.  Sporun kültürel önemine dikkat çeken  Yazıcı, okçulukla uğraşanlara başarılar diledi, kursta emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarihî ve Kültürel Miras

Geleneksel Türk okçuluğunun yaygınlaşma sürecinin hızlı ilerlediğini ifade eden Proje Koordinatörümüz Büşra Saygın ise, kurs kapsamında yapılacak çalışmalara değindi. Sportif çalışmaların bireylerin fiziksel ve zihinsel gelişim ve dinlenmelerinin yanı sıra sosyo-kültürel açıdan da faydalı olduğunu, insanların sağlıklı iletişim kurmalarını, bütünleşme ve birlikte hareket etme duygusunu geliştirdiğini belirtti. Geleneğimizin önemli parçalarından geleneksel Türk okçuluğu çalışmalarının aynı zamanda 2023 Eğitim Vizyonu'yla doğrudan ilişkili olduğunu kaydetti.

Atalarımızın bizlere yaşatılmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bıraktığı tarihî ve kültürel mirasa odaklanan kurs kapsamında personelimize gelişim seminerleri verilecek. Okçulukla ilgili her şey beceri temelli bir şekilde aktarılacak.

24-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-202124-02-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.