İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Patent ve Faydalı Model Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz 1'inci Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması tanıtımı kapsamında çevrim içi dört farklı program düzenledi. 
Patent ve Faydalı Model Yarışması

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek olan  1'inci Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması başvuruları, Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler tarafından 31 Ocak 2021'e kadar yapılabilecek. 

Patentle Türkiye

"Patentle Türkiye" sloganı ile başlayacak olan yarışma, liselerde patent/faydalı model konusunda farkındalık oluşturulması, öğrencilerin gelecekte profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesini amaçlanıyor.

Bu yıl ilk kez lise öğrencilerine yönelik düzenlenecek 1'inci Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması ile okullarımızda üretilen teknik bilginin patente dönüştürülerek ülke ekonomisinin ve teknolojisinin gelişmesine katkı sağlanması da hedefleniyor.  

Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz dört farklı program düzenledi. Avrupa ve Anadolu Yakası olarak iki farklı kategorideki programlar öğrenci ve öğretmenlere yönelik olarak ayrı ayrı düzenlendi. Sınai mülkiyet uzmanı Sayın Çağrı Özgümüş çevrim içi sunumlarında patent/faydalı model temel kavramlar, tescili ve tescil sonrası işlemler yanında 1'inciUlusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması hakkında bilgiler verdi. Ayrıca yarışma çerçevesindeki soruları cevapladı.

Programlara Türk Patent ve Marka Kurumu Yenilik ve Tanıtım Dairesi Başkanı Sayın Salih Koca, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Cemil Başpınar ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil katıldı. 

Programlar kapsamında ilçe millî eğitim müdürlüklerimize bağlı her lisemizi temsilen birer öğrenci ve öğretmenin programlara katılımları sağlandı.

Yarışma Süreci ve Başvurular

Okullarımızda öğrenim gören ve teknik bir buluş/fikre sahip olup patent başvurusu yapacak her lise öğrencimiz yarışmaya katılım sağlayabilir.

Öğrencilerimiz yarışmaya Türk Patent ve Marka Kurumunun elektronik başvuru sistemi üzerinden (https://epats.turkpatent.gov.tr/run/TP/EDEVLET/giris )  çevrim içi patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz katılabilecek. Yarışmaya bağımsız ya da grup hâlinde katılım olabileceği gibi öğretmenlerle birlikte de katılım sağlanabilecek. Fakat yapılacak başvurularda en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi gerekiyor. 

Yarışma kapsamında 31 Ocak 2021'e kadar alınan başvurular, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından oluşturulacak seçici tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli ölçütlere göre değerlendirmeye tabi tutulacak. 

Yarışmada dereceye giren adaylardan birinciye 20 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira, 4'üncü ve 5'inciye 5 bin lira verilecek. 6'ncılık ile 10'unculuk arasında dereceye girenler 4 bin lira, 11'inci ile 20'nci arasındakiler 3 bin lira, 21'inci ile 30'unculuk arasındakiler 2 bin lira para ödülü alacak.

Yarışma kapsamında alınan tüm başvuruların değerlendirmeleri tamamlandığında ödül töreni düzenlenecek.

Ödül töreniyle ilgili bilgiler www.patentleturkiye.gov.tr ve www.turkpatent.gov.tr üzerinden açıklanacak.

28-12-202028-12-202028-12-202028-12-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.