İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Patent, Faydalı Model ve Tasarım Geliştirme

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın tamamında öğretmen ve öğrencilerimize yönelik tanıtım, eğitim ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilecek.
Patent, Faydalı Model ve Tasarım Geliştirme

Türk Patent ve Marka Kurumu son yıllarda patent, faydalı model ve tasarım tescili konusunda farkındalığı artırmak için çok önemli adımlar atıyor. Üniversitelerle iş birlikleri sayesinde yerli patent tescillerinin yıllara göre değişimi incelendiğinde 2018'de patent sayısının 2017'ye göre yüzde 43'lük artışla 2805'e yükseldiği hemen fark ediliyor. Rakamlardaki iyileşme bakımından 2018'de tescil edilen faydalı model sayısı 307, tescil edilen tasarım sayısı ise 4284 olması hatırlanabilir.

Bir Kültür Meselesi

Gelgelelim hayati derecede önemli olan bu konuda yeterli farkındalık oluşmadığı, dolayısıyla kültürün de zayıflığı göz ardı edilemez. Bunlara değinen Sabah yazarı Sayın Sait Gürsoy, Millî Eğitim Bakanlığımızın sürece dâhil olmasına dikkat çekti. 

Bakanlığımızın patent konusunda yaptığı, ilkeli ve ciddi çalışmalarının alını çizen Gürsoy, Millî Eğitim Bakanlığımızın mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları için 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı ana temalarından birinin "patent, faydalı model ve tasarım geliştirme" olarak belirlenmesinin önemini hatırlattı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer'in şu açıklamalarını paylaştı: "Bu iki açıdan oldukça önemli bir adım. Birincisi, bu konu aynı zamanda bir kültür meselesi olduğu için ortaöğretim seviyesinde bir kültür oluşturmadan sadece yükseköğretim aşamasında başarılı olmak zor. Ortaöğretim seviyesinde oluşturulacak kültür, yükseköğretimi de besleyecek. Bu nedenle ortaöğretimde ana odak konularından birisinin bu olması ülke sathında farkındalığı ciddi bir şekilde artıracak. İkincisi, mesleki ve teknik eğitim doğası gereği patent, faydalı model ve tasarım geliştirmede oldukça yüksek potansiyele sahip."

Tanıtım, Eğitim ve Rehberlik

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, eylül ayı içerisinde Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Patent, Faydalı Model ve Tasarım Ofisi kurulduğunu belirtiyor. Ayrıca 81 ilde mesleki ve teknik eğitimden sorumlu şube müdürlerinin tamamının bu ay Türk Patent ve Marka Kurumunda eğitime alınacağını ifade eden Özer, "Sonrasında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın tamamında öğretmenlerimize ve öğrencilerimize yönelik tanıtım, eğitim ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Diğer taraftan Ulusal Ajansla görüşmemizde 2020 yılında Erasmus+ programı kapsamında öğrenci ve öğretmen hareketliliğinde patent, faydalı model ve tasarımı odak noktalarından birisi olmasında mutabık kaldık. Diğer taraftan teknoparklarla geliştirdiğimiz iş birliklerini de bu amaçla kullanacağız. (?)

Bakanlık olarak yeni dönemde 100 patent, faydalı model ve tasarım tescilini hedefliyoruz. Bu süreçte mesleki ve teknik eğitimde özel sektörle birlikte yürüttüğümüz proje okullarına ağırlık vereceğiz. Böylece sektörlerin de patent, faydalı model ve tasarım geliştirme konusunda birikimlerinden yararlanacağız." şeklinde konuştu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.