İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitimi

Özel yetenekli öğrencinin eğitiminde artık TÜBİTAK da etkili rol oynayacak. 
Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitimi

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan iş birliği protokolü uyarınca özel yetenekli öğrencinin eğitiminde artık TÜBİTAK da etkili rol oynayacak. 

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim Er ile TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından imzalanan protokolün amacı, özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerindeki (BİLSEM) öğretmen ve öğrencilerinin güncel bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda eğitim almalarını desteklemek. Bu çerçevede TÜBİTAK tarafından öğrencilere “Yurt İçi Lisans Burs Programı” kapsamında karşılıksız eğitim bursu,  staj, yaz kampı, bilim söyleşileri ve dönemsel kurum gezileri gibi fırsatlar sunulacak. Öğrencilerin, Türkiye´nin teknoloji üssü kuruluşlarının önderliğinde deneyimler edinmeleri temin edilecek. 

Uluslararası proje ve yarışmalara katılan özel yetenekli öğrencilere akran veya teknik danışmanlık desteği verilecek. Öğrencilerin olimpiyatlara BİLSEM´lerden katılmasına  imkân tanınacak 

Özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde görev alan biyoloji, fizik, kimya, matematik ve bilişim alanları öğretmenlerine de eğitimler verilmesi ve düzenlenecek yaz kamplarına TÜBİTAK tarafından eğitici desteği sağlanması da planlanıyor. 

Çalışmalar bu eğitim yılından itibaren hayata geçirilmeye başlanacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.