İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ GELİŞİM PROGRAMI

Özel Eğitim Akademisi özel eğitim öğretmenleri gelişim programı Başakşehir Özel Eğitim Uygulama Okulunda başladı.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ GELİŞİM PROGRAMI

Mesleki gelişim eğitimleri her alanda olduğu gibi özel eğitim bakımından da çok kritik bir noktada. Öğretmenlerimizin yeni gelişmelerden haberdar olmaları bağlamında kendi eğitimlerine destek verilmesi büyük önem taşıyor.

İstanbul Öğretmen Akademileri Özel Eğitim Akademisi koordinesinde  özel çocuklar ve onların özel öğretmenleri için çok kapsamlı bir gelişim programı çalışması başladı. Başakşehir Özel Eğitim Uygulama Okulu üçüncü kademe öğretmenleri özel eğitime ihtiyacı olan çocukların mutluluğunun en üst seviyeye çıkartılmasında rol oynayacak uygulamalı eğitimler alıyorlar. Eğitim programına devam eden öğretmenler özel eğitim sınıflarının niteliğini artırmak amacıyla aldıkları eğitimleri sınıflarına yansıtacaklar. Çalışma kapsamında okuldaki danışman öğretmenler diğer öğretmenlere sınıf içinde rehberlik edecek.

Uygulamaya Dayalı  Program

Hazırlanan uygulamaya dayalı  program özel eğitimde önleyici sınıf yönetimi ve sınıflarda niteliğin artırılması, sınıf kuralları ve dönüştürülebilir sembol, etkinlikler arası geçişler, yönerge verme, pekiştirme, işleyiş kuralları, görsel plan /rutin oluşturma, pekiştirme formu, kullanımı ve öğretimi gibi konu başlıklarıyla başladı. Eğitim sırasında uygulamalı örnekler yapılarak sınıfların fiziksel düzenlemeleri ve etkinlikler arası geçişler için köşeler üzerinde duruldu. Öğretmenler sınıf kurallarını hazırlama ve dönüştürülebilir sembol panosu oluşturma üzerine çalışarak materyaller üretti.

Sekiz haftalık uygulamanın sonraki aşamalarında hazırlanan ürünler değerlendirilerek sınıfların fiziksel düzenlemeleri ve yapılan uyarlamalar üzerine geri bildirim verilecek. Diğer haftalarda ise problemli davranışlarla başa çıkma, anekdot kaydı tutma, davranışları yeniden yönlendirme, olumlu davranışları artırma, sosyal öyküler, davranış yönetimi,  yanlışsız öğretim yöntemleri ve doğal öğretim yöntemleri, taklit becerilerinin öğretimi yönerge becerilerinin öğretimi, bağımsız yaşam becerilerinin öğretimi, model alma video model olma fiziksel ipucu sözel ipucu görsel ipucu, ayrık denemelerle öğretim, aile eğitimi ve iş birliği, yetişkinlerde etkinlik çizelgelerinin kullanımı, informal değerlendirme araçlarının kullanımı, replik denemelerle öğretim gibi konularda literatüre dayalı olarak yetkinleştirme anlayışıyla devam edecek.

Bu mesleki gelişim programının tamamlanmasıyla beraber öğretmenlerimiz uzun soluklu kazanımlar elde etme imkânına kavuşacak. Uygulamalı eğitim programıyla çalışmaların diğer özel eğitim uygulama okullarına model olması bekleniyor. Alınan eğitimlerin daha derinleşmesi, genişlemesi söz konusu olacak.

02-11-202102-11-202102-11-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.