İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Oryantiring Eğitimi

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında Nişantaşı Üniversitesi iş birliği ile öğretmenlerimize oryantiring eğitimi verildi.
Oryantiring Eğitimi

Son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlayan oryantiringde, sporcuların/katılımcıların ormanlık bir alanda ya da şehir içindeki bir bölgede, önceden yerleştirilmiş hedefleri harita yardımıyla en kısa sürede bulmanın hedeflenir.

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanması, sosyal ve sportif becerilerinin artırılması, çocukların problem çözme becerileri ile karar verme becerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak doğa yürüyüşü ve oryantiring eğitici eğitimleri düzenleniyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Oryantiring Federasyonu ve Türkiye Dağcılık Federasyonu arasında imzalanan protokol bu çerçevede önemli bir adım teşkil etti.

Mesleki ve Kişisel Gelişim

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği projelerle eğitimi, öğretimin sınırlarının dışında, yaşamın içerisinde yeniden tarif etme konusunda pek çok örnek etkinlik düzenledi. Yeni eğitim öğretim yılında da devam eden Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında Nişantaşı Üniversitesi iş birliği ile Belgrad Ormanında farklı ilçelerimizden öğretmenlerimizin katılımı ile oryantiring eğitimi verildi.

Öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesini amaçlayan eğitim, Nişantaşı Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan öğretim görevlileri rehberliğinde gerçekleşti. Eğitimciler, zamana karşı yapılan bu sporun, soyut düşünme, yön bulma, analitik düşünme, problem çözme becerileri gibi temel becerileri geliştirme açısından etkili olduğunun altını çizdiler. Oldukça heyecanlı geçen oryantiring sonrasında öğretmenlerimiz güzel bir hafta sonu geçirdiklerini kaydettiler.

Öğretmenlerimiz aynı zamanda okullardaki öğrenme etkinliklerinin yaşamla ilişkilendirilmesini ve öğrenmeyi okul dışı ortamlara taşıyarak çocukların hem akademik hem de kişisel gelişimlerinin sağlanmasının önemini fark ettiler. Proje kapsamında oryantiring etkinliklerinin yaygınlaşması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Oryantiring Nedir?

Harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bu spor farklı arazi şartlarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Sporcular, oryantiringde kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar.

Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

24-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.