İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaokullar Arası Münazara Yarışması Finali

Ortaokullar Arası Münazara Yarışması Finali

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İstanbul’un ortaklaşa düzenlediği Ortaokullar Arası Münazara Yarışması Finali Cemal Reşit Rey konser salonunda yapıldı.

Ortaokullar Arası Münazara Yarışması Finali’ne; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Fatih Coşar, Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul Şubesi Ortaokullar Koordinatörü Ahmet Yakup Gökçe, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ortaokullararası Münazara Yarışması Finali’nde konuşan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle başladı:

“Bu münazara yarışmalarının sizlere hem davranış olarak hem de akademik olarak güzel hasretleri kazandırmasını diliyor ve böyle güzel bir organizasyon fikrini ortaya atıp bizimle beraber gerçekleştirme gayretinden dolayı Türkiye Gençlik Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Fatih Coşar’ın şahsında bütün ekibini tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Bu yarışmaya katılma cesareti gösteren her öğrencimi can-ı gönülden kutluyor ve onların gözlerinden öpüyorum.”

Münazara yarışmalarında konuların yarışmacı ekiplerin istekleri dışında kura çekilerek belirlendiğini vurgulayan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “O düşüncede olmasa da o düşünceyi savunması istenir. Münazaralarda esas olan inandığı veya inanmadığı o düşünceyi teknik olarak nasıl savunuyor, nasıl tartışıyor meselesidir. Burada puanlanan odur. O yüzden meseleyi bu şekilde ele almamız gerektiğini hatırlatmak isterim.” dedi.

Tartışmaların adabımuaşeret çerçevesine dikkat çeken Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“Münazaraları yaparken bir takım taraftarlığı şeklinde değil, karşımızda bizim gibi bir arkadaşımızın olduğunu bilerek ve onun düşüncelerine saygı göstermeyi öğrenerek, gülümseyerek, siz öyle diyorsunuz biz böyle diyoruz şeklinde değil, aslında sizin düşüncenize saygı duyuyoruz ama bizim düşüncemiz budur tavrını karşınızdakine hissettirerek yapmak çok önemlidir. Bunları öğreniyorsanız, bu münazaralar çok önemlidir. Yoksa iki takım taraftarı gibi karşı karşıya gelme şeklinde cereyan ederse bu bizim istediğimiz bir şey değildir. Gördüm ki bu üçüncülük ve  dördüncülük münazarasında her iki ekibimiz de birbirleriyle saygı çerçevesinde, konularını ve düşüncelerini tartışarak münazarayı sona erdirmişlerdir.”

Öğrencilerin burada birbirine tahammül etmeyi, birbirine saygı duymayı, birbirimizden istifade etmeyi öğrendiklerini belirten Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu düşüncelerle tekrar TÜGVA’ya, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz’e, bu yarışmada görev alan, öğrencilerimizi yetiştiren ve onları buraya kadar getirip bu yarışmanın düzenlenmesinde en büyük görevi üstlenen öğretmenlerimize,  değerli zamanlarından bize ayıran Jüri Başkanı Erol Erdoğan ve üyelerine ve siz sevgili öğrencilerime yürekten teşekkür ediyorum.”

İstanbul’da 30 İlçe ve 175 okulun katıldığı yarışmada; Gaziosmanpaşa Şehit Öğretmen Mustafa Gümüş Ortaokulu birinci, Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu ikinci, Büyükçekmece İmam Hatip Ortaokulu üçüncü, Tuzla Tezer Taşkıran Ortaokulu ise dördüncü oldu.

 06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.