İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Çalışma Toplantısı

İstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde,Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi çalışma toplantısı yapıldı.
Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Çalışma Toplantısı

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce belirlenen imam hatip okulları ve Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen Kur'an kursları iş birliğinde gerçekleştirilen hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerine ilişkin mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişim alanlarının desteklenmesini içeriyor.

Akademik ve Mesleki Gelişim

Projeyle, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimiyle hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir desteklenmesi amaçlanıyor. Söz konusu proje kapsamına giren okullarda ve Kur'an kurslarında öğrenim görecek öğrenciler, akademik ve mesleki açıdan yetenek ve hazırbulunuşluk düzeylerine göre seçiliyor.

Okul - Kur'an Kursu iş birliğine dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamındaki çalışma toplantısı,İstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam HatipLisesi'nde 30 Eylül- 1 Ekim 2019 tarihlerinde yapıldı.

Toplantı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi uygulayan imam hatip ortaokulları ile hafızların eğitim gördüğü Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde eğitimde kaliteyi artırmak ve istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlendi. Toplantıya, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı SayınSaliha Bilgiç,  İstanbul İl Müftüsü Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, İlçe Müftüleri ve eğitim yöneticilerimizle; Bolu, Düzce, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova illerinde Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi'ni uygulayan imam hatip okullarının yöneticileri ve koordinatör öğretmenleri, Kur'an kursu yöneticileri katıldı.

Verimli Paylaşımlar

Toplantı, İstanbul Üsküdar İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mücahit Kıbrıs,İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç ve Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz'ın açılış konuşmaları ile başladı.Hafızlık eğitimi ve hafızlık eğitiminde tecrübe paylaşımının da yapıldığı toplantının açılış konuşmalarında İmam Hatip Okulları ve örgün eğitimle birlikte hafızlık uygulama usul ve esasları hakkında bilgi verildi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Mehmet Murat Karakaya "Okul-Kur'an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Uygulama Usul ve Esasları" hakkında detaylı bilgiler verdi.

Uygulama Usul ve Esasları

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nden Ahmet Turan "Hafızların Eğitim Gördüğü Anadolu İmam Hatip Liselerinde Uygulama Usul ve Esasları" hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

İstanbul'daki İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz ve İlçe Müftüleri söz konusu proje hakkında görüş ve önerilerini sundular. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nden Bahattin Güney ise "Hafızlık Sürecinde Eğitimcilere Yol Haritası"  adlı sunumu gerçekleştirdi. Toplantıda hafızlık eğitimi ve hafız yetiştirmenin önemi,  bu süreçte kurumlar arası iş birliğinin etkin rolü, öğrenci ve veli beklentileri,  akademik başarıda iyi örnekler,  özgün uygulamalar,  sosyal kültürel etkinlikler, motivasyon ve rehberlik, okul müdürlerimizin merak ettiği hususlar ve yaşanılan sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerinde duruldu.

Toplantının kapanışında ise Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç ve Program Geliştirme Daire Başkanı Osman Alpaslan ile İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Akbaş ise değerlendirme yaptılar.

Hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi bakımından çok verimli geçen çalışma toplantısı iki gün sürdü.

02-10-201902-10-201902-10-201902-10-201902-10-201902-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.