İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öncü İmam Hatip Okulları Ödül Töreni Yapıldı

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından  bu yıl ikincisi düzenlenen  “Öncü İmam Hatip Okulları Ödül Töreni” Bayrampaşa Aliya İzzetbegoviç  Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapıldı.
Öncü İmam Hatip Okulları Ödül Töreni Yapıldı

Ödül töreni, eğitimden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi Usta, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci,  Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Abdülhalik Baş,  okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdülhalik Baş, törende yaptığı konuşmada, şu anda Türkiye’de bin 410 İmam Hatip Lisesi, 2 bin 800´ü geçkin İmam Hatip Ortaokulu bulunduğunu belirterek, bu okullarda eğitim gören öğrenci sayılarını aktardı.

Artık Nitelik Zamanı

Daire Başkanı Baş, İmam Hatip Okulu öğrencisi sayısının 1 milyon 200 bine ulaştığını belirterek, “Artık sadece nicelik zamanı değil, nitelik zamanı” dedi. Geçmişte İmam Hatip Okullarının yaşadığı sıkıntıları dile getiren Baş,  “Ben İmam Hatip mezunuyum, iki çocuğumun ikisi de İmam Hatip mezunu. Büyük evladım kızım, 28 Şubat sürecinde sadece başını örttüğü için İmam Hatip Okulunda, okula alınmadı. O yaşta kavgalar verdi, sadece inancından dolayı. Burası da bir İmam Hatip Lisesiydi” dedi.

“Bir musibet bin nasihatten evladır” sözünü hatırlatan Baş, şöyle devam etti:  “Biz neslimize geçmişteki yaşananları, sıkıntıları az anlattık belki. Gerçekleri ancak 15 Temmuz’da birçok kesim gördü. Hainlerin hainliklerini, bölücülerin bölücülüklerini gördü ve orada gerçeği anladı. Son 14 yıla, ülkeye damgasını vurmuş bir hükümet ve bir iktidar var. Bu iktidarda elhamdülillah İmam Hatip Liseleri peyderpey mesafe kat etti, belli bir noktaya geldi. Gençler, sayı olarak şu anda 1 milyon 200 biniz ama artık nicelik zamanı değil, nitelik zamanı. Artık sizin ülkenin geleceği adına çalışmalar yapmanız gereken bir dönem. Sizden bu ülke çok şey bekliyor. Biz sizden çok şey bekliyoruz. Sizlerde bu ışığı, bu çalışma azmini görüyoruz.”

İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da projenin kendisini memnun ettiğini dile getirerek, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin her alanda bilgi sahibi olması gerektiğini kaydetti. Usta, hayatta başarı için iddialı olmanın önemine dikkati çekerek, öğrencilerden kendilerine hedefler belirlemelerini istedi.

İslam Dünyası İçin Model

İmam Hatip Okullarının kurulduğu yıllardan bu yana İslam dünyasına bir eğitim modeli olarak var olduğunu, İslam dünyası tarafından da örnek alındığını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, şöyle konuştu: 

“İnsan maddeden ve manadan mürekkep… Herhangi bir tarafını ihmal ederseniz insan tek kanadıyla uçamaz, amacına erişemez. Dolayısıyla bu anlamda İmam Hatip Okullarımız, öğrencilerimizin akademik, manevi ve sosyal gelişiminin beraberce sağlandığı kıymetli bir okul modelidir. Bu noktada özellikle şunu ifade etmek istiyorum, bu model aslında Türkiye’mizin geleceğini de kurtaracak olan önemli modellerden biridir. Biz bu fırsatı 1997 yılında 28 Şubat süreci sonrasında,  bu sürecinin oluşturmuş olduğu şartlardan dolayı epeyce geciktirdik. Neden? Çünkü 28 Şubat, dış güçlerin Türkiye içindeki eğitim uzantısı olan FETÖ’nün okullarını, İmam Hatip Okullarının yerine ikame etti veya ikame etmeye çalıştı. Bunun içindir ki 15 Temmuz süreci başlatılmış, geliştirilmiş oldu ve 15 Temmuz’u yaşadık. Hâlbuki bu ülkede o dönemde Kur’an’ın rehberliğinde, bilimin aydınlığında nesiller yetiştiren İmam Hatip Okullarının önünü açmış olsalardı ya da kapatmamış olsaydı ne bugünü yaşardık ne de Türkiye’de farklı düşünceler arasında kavgalar olurdu. Çünkü İmam Hatip nesli, geçmişte olduğu gibi, ülkemizin ve milletimizin en önemli çimento unsurlarından biridir, birleştirici unsurlarından biridir” dedi.

 130 Okul Katıldı

Yelkenci, ayrıca projeye katılan öğrencileri, öğretmenlerini ve bu projede emeği geçenleri tebrik etti. Konuşmaların ardından öğrenciler, müzik dinletisi ve tiyatro gösterisi sundu. “Öncü İmam Hatip Okulları Projesi"  kapsamında bu yıl, Ümraniye Çayırönü İmam HatipOrtaokulu, Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu, Güngören İmam Hatip Ortaokulu, Küçükçekmece Sultan Abdülhamid Ortaokulu, Ümraniye Fatih İmam Hatip Ortaokulu, Bayrampaşa Mobil İmam Hatip Ortaokulu, Sultangazi Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu, Fatih Cibali Şehit İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Küçükçekmece TOKİ   Anadolu İmam Hatip Lisesinin ödüle layık bulunduğu bildirildi. Törende, okul müdürlerine plaketleri verildi.

Bilgi, kültür, sanat, spor ve meslek alanlarına yönelik olarak yapılan projenin amacı, ilçe, il yurt içi ve yurt dışı seviyedeki yarışmalara öğrencilerin katılmasını teşvik etmek, başarılı okulları ödüllendirmek olan “Öncü İmam Hatip Okulları Projesi”, ilk kez 2014-15 eğitim öğretim yılında hayata geçti. Projeye bu sene 130 İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu başvurdu.

12-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-2017

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.