İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı, kazanılan tecrübeler ışığında daha da geliştirilecek. 
Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, İstanbul Silivri merkezli deprem sırasında okullarda yaşananların kayıt altına alındığı anların Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı'nı geliştirmek üzere incelendiğini aktardı. 

Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, 26 Eylül 2019 Perşembe günü yaşanan depremde öğretmeninden hizmet personeline, okul yöneticisinden kantin sorumlusuna kadar sımsıkı kenetlenerek öğrencilere kol kanat geren tüm eğitim ailesine teşekkürlerini iletti. Bakanımız Selçuk şu ifadeleri kullandı: "Yaşanan bu tecrübenin her saniyesi gelecekte yaşanacak olası afetler için çok kıymetli bir yol gösterici. Bu nedenle oluşturduğumuz ekiple okullarda deprem anlarına ilişkin tüm kayıtları bütün parametreleriyle mercek altına alacağız ve Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programlarını bu çalışmadan elde edilecek sonuçlarla güncelleyeceğiz."  

Millî Eğitim Bakanımız Selçuk, güncellenecek öğretmen eğitimi programlarında okullardaki görüntü kayıtlarının da ders materyali olarak değerlendirileceğini belirtti.

Afet Eğitimi Programı'nı pratik tecrübeler ışığında güncelleyerek geliştireceklerini aktaran Bakanımız Selçuk, süreç yönetimini başarıyla tamamlayan öğretmen ve yöneticilerin tecrübelerinden istifade ederek okulların bu konudaki birikimlerini daha da güçlendirmek istediklerini bildirdi. 

Eğitim İçerikleri

Millî Eğitim Bakanımız Selçuk, afet eğitimi programlarıyla kazanılan teknik bilgilerin, öğretmenlik mesleğinin fedakârlığı ve vicdani sorumluluğuyla bütünleşmesinin, karar süreçlerindeki doğru adımları beraberinde getirdiğine işaret ederek, 2018 yılı sonunda ikinci aşamasını başlattıkları Okul Tabanlı Afet Eğitimi Programı'nı kazanılan pratik tecrübeler ışığında daha da geliştireceklerini ifade etti. 

Millî Eğitim BakanımızZiya Selçuk, programın 2018'in sonunda başlatılan 2. aşamasında eğitim içeriklerinin geliştirilerek yenilendiğine dikkati çekti. Öğretmen eğitimlerinde ilk kez dijital materyaller hazırlandığını belirten Selçuk, animasyon, video ve grafiklerden oluşan bu zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin, "Okul Tabanlı Afet Eğitimi ve Etkinlik" kitaplarının da Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden de tüm öğretmenlerin erişimine açıldığını kaydetti.

Afet Eğitimine Katılım

2019'da 10 bin 85 yüz yüze hizmet içi eğitim faaliyetine 63 bin 476 öğretmen, uzaktan eğitim faaliyeti olarak düzenlenen 6 hizmet içi eğitim faaliyetine ise 11 bin 514 öğretmen katıldı. Afet eğitimi konusunda 2019 yılında düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılan öğretmenlerin sayısı toplam 74 bin 990 oldu.  

Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile 2010 yılında imzalanan iş birliği protokolüyle başlatılmıştı. 

Daha sonra AFAD ve Türk Kızılayının da sürece dahil edilmesiyle genişletilen projenin ikinci aşamasından itibaren öğretmenlere online ve yüz yüze okul tabanlı afet eğitimleri verilmeye başlandı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.